سلیمان از عدم تمایل ایران به تقدیم هدیهٔ نظامی به لبنان خبر داد

سلیمان از عدم تمایل ایران به تقدیم هدیهٔ نظامی به لبنان خبر داد

پنجشنبه, 14 فوریه, 2019 - 14:45
بیروت: الشرق الأوسط
میشل سلیمان رئیس‌جمهور سابق لبنان در خصوص پیشنهاد ایران برای تقدیم سیستم دفاع هوایی به لبنان، عنوان کرد که در زمان ریاست خود از مسئولان ایرانی تقاضا کرد که این سیستم را به او هدیه بدهند اما پاسخی از جانب آنها دریافت نکرد.

به گزارش الشرق الاوسط، وی روز گذشته در گفتگو با انجمن سردبیران لبنان اظهار کرد که در اولین سفر خود به ایران بعد از تصدی سمت ریاست جمهوری به مسئولان ایرانی گفته که لبنان نیازمند سلاح به خصوص سلاح هوایی است اما ایران به درخواست وی پاسخ نداد.

اظهارات حسن نصرالله دبیرکل حزب‌الله در هفته گذشته مبنی بر آمادگی‌اش برای درخواست سیستم دفاع هوایی از ایران باعث ایجاد بحث و جدل در لبنان شد و برخی مسئولان لبنانی هشدار دادند که دریافت این سلاح منجر به متوقف شدن کمک‌های نظامی آمریکا می‌شود که از سال ۲۰۰۵ تا به اکنون بالغ بر دو میلیارد دلار بوده‌است.

در این میان روز گذشته سفارت آمریکا در بیروت اعلام کرد ایالات متحده به ارتش لبنان موشک‌های هدایت شونده لیزری با ارزش بیش از ۱۶ میلیون دلار داده‌است.

این موشک‌های لیزری یکی از تسلیحات مهم جنگنده‌های تهاجمی «ای ۲۹ سوپر توکانو» است که قبلاً به لبنان تحویل داده شده‌اند.

این سفارت در بیانیه‌ای اعلام کرد که تحویل موشک‌ها بیانگر پایبندی مستحکم و راسخ آمریکا به حمایت از ارتش لبنان به عنوان تنها مدافع مشروع لبنان است.

پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای