«المستقبل» در 14مین سالگرد ترور حریری: همه دعوتند به جز «حزب الله»

«المستقبل» در 14مین سالگرد ترور حریری: همه دعوتند به جز «حزب الله»

سعد الحریری: اقتصاد اولویت ماست
پنجشنبه, 14 فوریه, 2019 - 23:15

لبنان، امروز (پنجشنبه)، چهاردهمین سالگرد ترور رفیق حریری، نخست وزیر سابق، را در یک مراسم باشکوه در ساحل بیروت برگزار کرد، به گفته مسئولان، حدود 12 هزار نفر در این مراسم حضور داشتند.

به گزارش الشرق الاوسط، امسال تحولات اقتصادی این سالگرد را تحت الشعاع خود قرار داده است که با شعار «کشور با روند تو پیش می‌رود» برگزار می‌شود. 

این شعار اشاره‌ای به کارگاهی که انتظار می‌رود با آغاز کار دولت جدید به ریاست رئیس جریان «المستقبل» سعد حریری آغاز خواهد شد.

درهمین راستا برای احزاب مختلف برای شرکت در این سالگرد، به جز «حزب الله» دعوتنامه فرستاده شده بود. منابع جریان «المستقبل»، به «الشرق الاوسط» تاکید کردند  «بدیهی است که نمی‌توان به حزبی که برخی از عناصر آن از سوی دادگاه بین‌المللی متهم به ترور نخست‌وزیر شهید هستند، را دعوت کرد».

این منابع یادآور شدند که اسکله بیروت میزبان یکی از بزرگترین جمعیت‌هایی خواهد بود که پس از ترور حریری، برگزار می‌شود. و به احتمال زیاد تعداد شرکت کنندگان بیش از 12 هزار خواهد شد.

عمار حوری مشاور نخست‌وزیر لبنان، و نماینده سابق پارلمان، در این باره گفت: «14 فوریه (25 بهمن ماه) در حالی فرا می‌رسد که چالش‌ها، و شرایط پیچیده داخلی و منطقه‌ای بیشتر شده است».

وی توضیح داد که «باورها هنوز همانند باورهای دوران شهید حریری است، بنابراین ما این مرحله پیش‌ روی را با وحدت ملی و پایبندی به توافقنامه طائف و نهادهای دولتی مقابله می‌کنیم... ما همیشه به دنبال حل و فصل اختلافات خود در چارچوب دموکراتیک و به دور از هر وسیله دیگر، و بر اساس «هیچ کس بزرگتر از کشورش نخواهد بود» را حل کرده‌ایم.

حوری به «الشرق الاوسط» گفت: «ما دارای تجربه‌های متفاوتی بودیم که برخی از احزاب احساس قدرت زیادی می‌کردند، وسعی کردند آن را بهره‌برداری کنند اما متوجه شدند نمی‌توان فرمول توافقنامه طائف را دور بزنند... ما امیدواریم که امروز دیگر برخی اطراف این تجربه را دوباره تکرار نکنند تا نتایجی که قبلا به آن رسیده بودیم را تجربه نکنند، که در آن زمان تنها کشور توان آن را پرداخت کرد».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای