شکست مجدد می در توافق برای برکسیت

شکست مجدد می در توافق برای برکسیت

شکست می باعث تضعیف مذاکرتش با بروکسل می‌شود
جمعه, 15 فوریه, 2019 - 09:30

ترزا می نخست‌وزیر بریتانیا روز گذشته (پنجشنبه) شکست سنگینی در رأی‌گیری برکسیت در مجلس عوام متحمل شد.

به گزارش الشرق الاوسط، این شکست باعث تضعیف تلاش‌های می در خصوص مذاکرات مجدد پیرامون خروج از اتحادیهٔ اروپا می‌شود.

وی در رأی‌گیری برای اصلاحات تقدیم شده و تغییر بند جنجالی در خصوص مرزهای ایرلند ۳۰۳ رأی مخالف و ۲۵۸ رأی موافق آورد.

لیام فاکس وزیر تجارت بریتانیا نسبت به رد این پیشنهاد هشدار داده بود؛ چرا که باعث تضعیف قدرت می در مذاکرات مجدد دربارهٔ توافقنامه می‌شود.

دونالد توسک رئیس شورای اروپا نیز در توئیتی نوشت که ۲۷ کشور اتحادیهٔ اروپا هنوز منتظر پیشنهادهای ملموس و واقعگرایانه‌ای از جانب لندن در خصوص چگونگی خارج شدن از بحران برکسیت هستند و هنوز مشکل اصلی ایرلند حل نشده‌است.

پیشنهاد آخر ترزا می وارد کردن بندی در توافقنامه بود که شامل ماندن بریتانیا در اتحادیهٔ گمرکی اروپا و تحریم ماندن ایرلند شمالی در بازار کالای مشترک اروپایی برای جلوگیری از هر گونه کنترل گمرکی بین دو بخش ایرلند است.

موافقان برکسیت با این پیشنهاد مخالفند؛ چرا که نگرانند در پی آن به‌طور دائم در اتحادیهٔ گمرک اروپا باقی بمانند اما مسئولان اروپایی با اصلاح آن مخالف هستند.

ترزا می سه راه حل در تلاش برای توافق جدید ارائه داد که شامل تعیین زمان پایان اجرای قانون «حصار» یا احتمال پایان این قانون به شکلی انفرادی توسط بریتانیا یا ایجاد اقدامات جایگزین برای آن است.

دولت نیز پیش از رأی‌گیری عنوان کرد دو هدف برای این پیشنهاد وجود دارد: که یکی به دست آوردن اقدامات جایگزین برای «حصار» و دیگری دور کردن بریتانیا از خروج از اتحادیه بدون حصول توافق است.

اما موافقان برکسیت می را در صورت عدم اصلاح این پیشنهاد تهدید به شکست دیگری کردند؛ چرا که آنها مخالف هستند تا به دولت فرصت کنار گذاشتن سناریوی خروج بدون توافق را بدهند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای