هوک به «الشرق الاوسط»: ایران را از بیلیون‌ها دلار درآمد محروم کردیم

هوک به «الشرق الاوسط»: ایران را از بیلیون‌ها دلار درآمد محروم کردیم

​هوک به «الشرق الاوسط»: با اروپا در خصوص برنامۀ هسته‌ای ایران به توافق نرسیدیم
جمعه, 15 فوریه, 2019 - 10:45

برایان هوک نماینده ویژه ایالات متحده در امور ایران در گفتگوی اختصاصی با «الشرق الاوسط» اعتراف کرد که میان آمریکایی‌ها و اروپایی‌ها در خصوص تعامل با پروندۀ ایران اختلاف وجود دارد.

هوک عنوان کرد: در ورشو شاهد بودیم که 70 کشور از همه جای جهان برای مذاکره در خصوص چالش‌های خاورمیانه و در رأس آنها ایران گرد هم آمده‌اند.

وی ضمن اشاره به اینکه در تمام این چالش‌ها ایران در رأس بوده و هیچ کشوری از رژیم ایران و سیاست‌های آن دفاع نمی‌کند، گفت: در تاکتیک و روش اختلاف نظر داریم اما کسی نیست که از رژیم ایران دفاع کند.

وی در خصوص سخنرانی مایک پنس معاون اول رئیس‌جمهور آمریکا و تفاوت اساسی اروپا و آمریکا در خصوص تعامل با ایران گفت: مطمئنا در خصوص توافق هسته‌ای با اروپایی‌ها اختلاف نظر داریم و به این توافق رسیدیم که به توافق نرسیم. ما تصمیم به خروج از برجام گرفتیم و با خروج از آن آزادی عمل بیشتری در فشار آوردن به ایران پیدا کردیم.

وی افزود: در این راستا فشارهای زیادی در خصوص تمام موضوعاتی وارد خواهیم کرد که منبع اصلی آنها ایران است، همچون توسعۀ موشکی، تروریسم، تأمین مالی تروریسم، امنیت سایبری. معتقدیم که اروپایی‌ها در ماه‌های اخیر گام‌هایی برای فشار به ایران برداشتند. ایران به ترورها و تلاش‌هایی برای بمب‌گذاری‌ها و توطئه در اروپا دست زد. در واقع ایران 40 سال است که در اروپا کارهای تروریستی انجام می‌دهد برای همین هم خوشحالیم که اروپا جواب کارهای او را می‌دهد. اتحادیۀ اروپا اخیرا برای اولین بار بعد از برجام تحریم‌هایی علیه ایران اعمال کرد و این یک اقدام مثبت است.

وی در خصوص اظهارات پمپئو برای مقابله با مثلث «ح» (حوثی‌ها، حماس و حزب الله) عنوان کرد: بارها دربارۀ حماس و ایران صحبت کردم. ایران سالانه 100 میلیون دلار به حماس و گروهک جهاد اسلامی می‌دهد و این دلیل جدیدی است بر اینکه تأمین مالی ایران زندگی فلسطینی ها را بهبود نمی‌بخشد. ایران سالانه 700 میلیون دلار به حزب الله می‌دهد. از سال 2013 ایران 16 میلیارد دلار برای تأمین مالی عملیاتی که در سوریه، عراق و یمن انجام می‌دهد، صرف کرد. این‌ها باعث عدم ثبات امنیت خاورمیانه می‌شود.

وی در خصوص اینکه در صورتی که این تحریم‌ها در رفتارهای ایران تأثیرگذار واقع نشود اظهار کرد: ما قطعا کار را برای انجام عملیات‌هایشان سخت خواهیم کرد. ایران را از صادرات روزانه یک میلیون بشکه محروم کردیم. هنگامیکه تحریم‌ها آغاز شد ایران روزانه 2.3 میلون بشکه صادر می‌کرد ما آن را به 1.3 میلیون بشکه کاهش دادیم. هم‌اکنون صادرات آنها روزانه یک میلیون بشکه یا کمتر است. اما ما به حملۀ خود برای اعمال بیشترین فشار اقتصادی به ایران پایبند هستیم. اگر در مبارزه با منابع تأمین مالی ایران جدی باشی باید در پیگیری صادرات نفتی آن نیز جدی باشی. نه تنها صادرات نفت آنها را کاهش دادیم بلکه سیستم تحریمی خود را برای جلوگیری از دور زدن تحریم‌ها نیز تحمیل کردیم. ما می‌دانیم که آنها را از بیلیون‌ها دلار درآمد محروم کردیم.

وی در ادامه در خصوص نتایج کنفرانس ورشو گفت: شاهد وحدت بیشتر بودیم. کشورهای عربی و اسرائیل در برآورد تهدیدها اشتراک نظر دارند. و اگر دقت کنید می‌بینید که در بسیاری از تهدیدات اصلی که متوجه کشورهای عربی است و چالش‌هایی که اسرائیل با آنها روبرو است اشتراکی در منبع تهدید وجود دارد. مهم است که جهان این موضوع را متوجه شود. ممکن است که ببینید کشورهای عربی و اسرائیل در برآورد تهدیدات با هم اشتراک نظر داشته باشند. کشورهای اصلی منطقه در خصوص منبع تهدیدی که با آن روبرو هستند اتفاق نظر دارند. کشورهای عربی و اسرائیل بیشتر از اینکه از لحاظ تاریخی با هم اتفاق نظر داشته باشند، اختلاف نظر دارند. اما شاهد تغییری مهم هستیم همانطور که در ورشو اتفاق افتاد.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای