​وزیر خارجه لبنان در پاسخ به «حزب الله»: تعدی به شهیدان جایز نیست

​وزیر خارجه لبنان در پاسخ به «حزب الله»: تعدی به شهیدان جایز نیست

در واکنش به حمله نواف الموسوی به بشیر الجمیل رئیس‌جمهور پیشین
جمعه, 15 فوریه, 2019 - 18:45

جبران باسیل وزیر خارجه لبنان پس از بحث و جدل بین نمایندگان حزب کتائب و «حزب الله»، در نتیجه حمله نواف الموسوی به بشیر الجمیل رئیس‌جمهور پیشین لبنان وارد عمل شد. 

به گزارش الشرق الاوسط، الموسوی گفت: «الجمیل «سوار بر یک تانک اسرائیلی به قدرت رسید».

باسیل گفت: «تعدی به شهیدان جایز نیست».

باسیل در صفحه توئیتری خود نوشت: «ما همواره در 14 فوریه یاد رفیق الحریری و شهدای لبنان، اعم از مقامات، مبارزان، مقاومت و شهروندان دیگر را گرامی می‌داریم». 

وی همه آنها را شهدای وطن خواند و تعرض و تهاجم به هر یک از شهیدان را محکوم کرد و گفت: «یا باید آنها را تکریم کرد و اگر با دیدگاه آنها مخالفیم در برابر آن سکوت کنیم».

نقولا صحناوی نماینده «جریان میهنی آزاد» در این باره گفت: «بشیر الجمیل به عنوان رئیس‌جمهور انتخاب و شهید شد... او هفتمین رئیس‌جمهور پس از استقلال است... وی بخشی از تاریخ ماست... اختلاف نظر در خصوص زندگی سیاسی وی مواردی که ذکر شد را از بین نمی‌برد... آرزوی بشیر در تشکیل دولت قانون محقق شده است. بهترین راه برای بزرگداشت او حمایت از رئیس‌جمهور و پروژه عدالتمدارانه و قوی دولت است».

سامی الجمیل رئیس حزب «کتائب» در جلسه رأی اعتماد پارلمان به آخرین اظهارات جبران باسیل به نقش «حزب الله» در رساندن میشل عون به ریاست‌جمهوری اشاره کرد. نواف الموسوی نماینده حزب الله در واکنش به وی گفت: «افتخار برای لبنان در این است که عون با سلاح مقاومت به قدرت رسید و مانند برخی دیگر سوار بر تانک اسرائیلی بر مسند قدرت ننشست».

پس از این، درگیری‌ها بالا گرفت و ندیم الجمیل گفت: «هیچ کس با تانک به قدرت نرسید و اکثریت در پارلمان به بشیر الجمیل رأی دادند».

سپس درگیری و تنش‌ها افزایش یافت و حزب کتائب تجمعات اعتراضی را در اشرفیه بیروت برگزار کرد.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای