​ایران دومین شکست خود در پرتاب ماهواره را تأیید کرد

​ایران دومین شکست خود در پرتاب ماهواره را تأیید کرد

شنبه, 16 فوریه, 2019 - 14:00

محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران روز گذشته در گفت‌وگویی با شبکه خبری «ان بی سی» تلاش نافرجام ایران برای دومین بار در پرتاب ماهواره را تأیید کرد. این شکست به گفته او در دو ماه اخیر، دو بار رخ داده‌است. 

به گزارش الشرق الاوسط، پیش‌بینی می‌شود سخنان ظریف موج تازه ای از تنش میان ایالات متحده آمریکا و جمهوری اسلامی ایران را کلید بزند.

 برنامه موشکی ایران، یکی از مهم‌ترین موضوعات محل اختلاف میان ایران و آمریکاست. 

مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا پیش از این گفته‌است: «ایالات متحده همواره هشدار داده که فعالیت‌های موشکی بالستیک و موشک حامل پرتاب فضایی از سوی رژیم ایران، اثری برهم زننده در ثبات منطقه و فراتر از آن دارد. فرانسه، آلمان و بریتانیا و خیلی کشورهای دیگر در جهان هم نگرانی عمیق خود را ابراز کرده‌اند.» 

دو تلاش تازه ایران برای پرتاب ماهواره یکی در روز ۲۵ دی ماه و دومی احتمالاً ۱۶ بهمن ماه ناموفق ماندند. 

مقام‌های جمهوری اسلامی اعلام کرده بودند که آنها موشکی حامل ماهواره «پیام» را به فضا پرتاب کردند، اما این موشک به سرعت کافی نرسید و ماهواره نیز در نهایت نتوانست در مدار زمین قرار بگیرد.

فرانسه نیز اقدام ایران در پرتاب موشک ماهواره‌بر را محکوم کرد و از تهران خواست که از هر گونه آزمایش موشک‌های بالیستیک که مغایر با قطعنامه‌های سازمان ملل متحد است، خودداری کند.

آگنس فون در مول، سخنگوی وزارت خارجه فرانسه، اظهار کرد: «برنامه موشک‌های بالیستیک ایران منشأ نگرانی جامعه بین‌المللی و فرانسه است.»


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای