معاون ترامپ: ایران بزرگترین حامی تروریسم در جهان است

معاون ترامپ: ایران بزرگترین حامی تروریسم در جهان است

پنس اعلام کرد، آمریکا همچنان به «حضور قدرتمند» خود در منطقه ادامه می‌دهد
شنبه, 16 فوریه, 2019 - 20:45

معاون رئیس‌جمهوری ایالات متحده روز شنبه ۲۷ بهمن ماه بار دیگر ایران را بزرگترین حامی تروریسم در جهان دانست و از اروپایی‌ها خواست هر گونه اقدام در راستای تخریب تحریم‌های آمریکا بر ضد ایران را متوقف کنند.

به گزارش الشرق الاوسط، مایک پنس در سخنانی در کنفرانس سالانه امنیتی مونیخ در آلمان اظهار کرد: «وقت آن فرا رسیده‌است که اروپا از توافقنامه هسته ای با ایران خارج شود.»

وی به اهمیت حضور نظامی آمریکا در منطقه خاورمیانه اشاره و اضافه کرد که «کشورش بر تقویت حضور نظامی در این منطقه تأکید دارد.» او افزود: «آمریکا حضور قوی خود در منطقه را حفظ خواهد کرد.»

وی در این نشست گفت که دولت آمریکا مخالف خرید تجیهزات و تسلیحات اعضای ناتو از کشورهای متخاصم شرقی است چرا که به گفته او این اقدامات سبب تضعیف اتحاد ناتو و کشورهای غربی می‌شود. اشاره او به خرید سامانه موشکی اس ۴۰۰ توسط ترکیه از روسیه است.

وی ادامه داد: امروز، آمریکا به رهبری ترامپ قوی‌تر از گذشته‌است و آمریکا یک بار دیگر رهبری اقتصادی و نظامی خود را در عرصه جهانی دارد.

معاون رئیس‌جمهور آمریکا همچنین سفر ترامپ به سعودی را تاریخی توصیف کرد.

پنس همچنین یادآور شد که آمریکا تحرکات گروه‌های تروریستی در سوریه و عراق را زیر نظر دارد و عناصر باقی‌مانده داعش را به حال خود رها نخواهد.

معاون ترامپ همچنین گفت: نیکولاس مادورو، رئیس‌جمهوری ونزوئلا باعث گسترش فقر و تهیدستی مردش شده و باید برود.

اما آنچه که باعث واکنش ایرانی‌ها شده‌است این بخش از اظهارات پنس است که جمهوری اسلامی ایران را «ضدیهودی» خوانده و «نظام ایران را به نازی‌ها تشبیه کرده» و از کشورهای جهان خواست که با یهودی‌ستیزی مقابله کنند.

محمدجواد ظریف وزیر خارجه ایران در گفت‌وگو با نشریه آلمانی «اشپیگل» به این بخش از سخنان واکنش نشان داد و اظهارات وی را «مضحک» خطاب کرد.

 


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای