غیرنظامیان برای فرار از آخرین بازمانده های «داعش» در صحرا پا روی جسدها گذاشتند

غیرنظامیان برای فرار از آخرین بازمانده های «داعش» در صحرا پا روی جسدها گذاشتند

کوچ ساکنان روستای الباغوز در میان «آتش‌بس» غیررسمی
شنبه, 16 فوریه, 2019 - 21:00

در تپه مشرف به روستای الباغوز سوریه و در جهت شمالی، عناصری از «نیروهای دموکراتیک سوریه» ایستاده‌اند و افرادی از سازمان «فری بورما رینجرز» آمریکا از افراد جنگ زده استقبال می‌کنند.

به گزارش «الشرق الاوسط»، آنها از اینکه چگونه داعش از آغاز درگیری‌ها تاکنون مانع خروج غیرنظامی‌ها شده سخن می‌گویند، تا از آنها به عنوان سپر انسانی استفاده کند، اما اکنون و به دلیل فشار افرادی که می‌خواهند از این سرزمین‌ها خارج شوند، دیگر قادر به کنترل اوضاع نیستند.

صدها تن شب چهارشنبه- پنج‌شنبه گذشته که اکثراً عراقی هستند، از چند متری که در شرق سوریه تحت کنترل داعش باقی مانده، فرار کردند. تعدادی از خانواده‌های افراط گرایان نیز در میان این افراد دیده می‌شوند.

«نیروهای دموکراتیک سوریه» با حمایت ائتلاف بین‌المللی به رهبری آمریکا از ۲۳ ژانویه گذشته (۳ بهمن) آخرین مرحله حملات پی‌درپی خود برای نابودی و حذف کامل این گروه افراط گرا را آغاز کرده‌است.

آمنه (۴۰ ساله) که از شهر موصل است و روز چهارشنبه موفق شد به همراه ۳۰۰ شخص دیگر خارج شده و به نقطه امن برسد می‌گوید: «ما بر روی اجساد راه می‌رفتیم، مرگ در همه جا دیده می‌شد، روزهای بسیار سختی را با ترس و وحشت زندگی کردیم».

این افراد ساعت‌های طولانی را در صحرا و در معرض باران و سرمای سخت سپری کردند، در حالی که بدن‌های آنها در اثر کمبود غذا و آب آشامیدنی بسیار ضعیف شده بود، «نیروهای دموکراتیک سوریه» در آغاز ماه جاری توانستند گذرگاهی امن را برای آنان افتتاح کنند و یک گروه پزشکی آمریکایی در بالای تپه روبروی روستای محاصره شده الباغوز از آنها استقبال کرده و شناسنامه و اثر انگشت این افراد را بررسی می‌کنند تا از عدم وجود عناصر داعش در میان آنان اطمینان حاصل کنند، سپس آنها را به اردوگاه الهول واقع در شمال منتقل کنند.

سوزانا دختر ۲۳ ساله ایزدی از عراق که در سال ۲۰۱۴ ربوده شده بود، توانست از چنگ این سازمان افراط گرا بگریزد. او چنین می‌گوید: «این امر باور کردنی نیست. واقعیت این است که من فکر می‌کردم جزو مردگان هستم، عناصر داعش مرا فروختند و من سالهای سال اسیر بودم و امروز توانستم بار دیگر طعم آزادی را بچشم».

احمد ۵۰ ساله که به همراه خانواده خود آمده بود گفت: «به محض ورود به منطقه امن زنان و کودکان را از مردان و خارجی‌ها را نیز از عرب‌ها جدا کردند و از همه بازجویی کردند، افراد غیرنظامی را به اردوگاه الهول و عناصر داعش را به یک خودرو زرهی منتقل کردند».

به گزارش یکی از رهبران «نیروهای دموکراتیک سوریه» روز گذشته و در آخرین گروه حدود ۲۰ تن از عناصر خارج شدند و خود را تسلیم کردند.

وی گفت: «اکثر آنها عرب عراقی و خلیجی بودند، ۷ تن دیگر خارجی و از ملیت‌های اویغور، چچن و کشورهای اروپایی بودند».

مصطفی بالی مسئول دفتر رسانه‌ای «نیروهای دموکراتیک سوریه» اشاره کرد: «افرادی که گریخته‌اند از وجود هزاران غیرنظامی در درگیری‌ها خبر دادند، این امر ما را به توقف عملیات جنگی و بمباران هوایی ائتلاف بین‌المللی علیه داعش واداشت، چرا که نیروهای ما از لحاظ اخلاقی به جدا کردن افراد غیرنظامی از درگیری‌ها و احتیاط در این زمینه پایبند هستند».

ماری (۳۳ ساله) از فرانسه که عبایی سیاه بر تن کرده گفت: «در ابتدا و در سال ۲۰۱۵ که به سوریه آمدم بسیار مشتاق بودم که تحت لوای «حکومت اسلامی» زندگی کنم، آنها ما را فریب دادند من می‌دیدم و می‌شنیدم که سر مردم را از تن آنها جدا می‌کردند و پیش از این بارها سعی کردم از آنجا بگریزم، اما موفق نشدم».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای