آغاز سفر ولیعهد سعودی به پاکستان؛ چین آماده استقبال از محمد بن سلمان

آغاز سفر ولیعهد سعودی به پاکستان؛ چین آماده استقبال از محمد بن سلمان

یکشنبه, 17 فوریه, 2019 - 12:00
شاهزاده محمد بن سلمان ولیعهد سعودی، در آغاز سفر چهار روزه خود به جنوب آسیا و چین امروز (یکشنبه) وارد پاکستان شد.

به گزارش الشرق الاوسط، وزارت خارجه پاکستان اعلام کرد که قرار است ولیعهد سعودی با عمران خان نخست‌وزیر پاکستان و ژنرال قمر جاوید باجوا فرمانده ارتش پاکستان و برخی دیگر از مقامات این کشور دیدار کند. همچنین طبق برنامه‌ریزی‌ها در طول این سفر قرار است توافقنامه‌ها و یادداشت‌های تفاهم در بخش‌های مختلف همچون سرمایه‌گذاری، بخش انرژی، انرژی تجدیدپذیر، امنیت داخلی، رسانه، فرهنگ و ورزش امضا شود.

همچنین پاکستان به‌طور رسمی و مردمی آماده استقبال از ولیعهد سعودی شده‌است و بسیاری از خیابان‌های اسلام‌آباد با عکس رهبران دو کشور و جملاتی به عربی، اردو و انگلیسی برای خوشامدگویی تزئین شده‌اند.

از سوی دیگر، وزارت خارجه چین نیز اعلام کرد که ولیعهد سعودی روز چهارشنبه آینده به این کشور سفر و با شی جین‌پینگ رئیس‌جمهور و هان ژنگ معاون نخست‌وزیر دیدار می‌کند.

گنگ شوانگ سخنگوی وزارت خارجه چین در یک نشست خبری روزانه گفت: هدف از این سفر، گسترش هرچه بیشتر روابط چین و سعودی و افزایش همکاری دو کشور در پیشبرد پروژه «یک کمربند- یک جاده» است.

در همین رابطه، لی هوا چین سفیر چین در سعودی در کنفرانس خبری در ریاض از آمادگی کشورش برای استقبال از شاهزاده محمد بن سلمان خبر داد.

او گفت: ولیعهد سعودی در ابتدای سفرش به چین در نشست کمیته دولتی مشترک برای بررسی ده‌ها طرح پویا و توافقنامه‌هایی در همه زمینه‌ها شرکت می‌کند. قرار است در این سفر توافقنامه‌هایی در زمینه‌های اقتصادی، امنیتی، سیاسی، دانشگاهی و فرهنگی منعقد شود.

این دومین سفر شاهزاده محمد بن سلمان به چین خواهد بود.

به گفته او در این سفر رهبران دو کشور مسائل مورد اهتمام مشترک همچون مسائل خاورمیانه، مسائل جهانی و روابط دوجانبه را بررسی خواهند کرد و قرار است نقشه راه همکاری دوجانبه ترسیم شود.

او افزود: سعودی کشوری بزرگ و تأثیرگذار در منطقه و جهان است و شریک استراتژیک و قدرتمند ما در همه زمینه‌ها به ویژه در «یک کمربند و یک جاده» و ربط آن به «چشم‌انداز ۲۰۳۰» و همچنین صیانت از ثبات و توسعه در منطقه است.

به گفته این دیپلمات چینی، دیدگاه چین با سعودی دربارهٔ بحران یمن و سوریه یکسان است و دربارهٔ ایران و برخی مسائل بین‌المللی دیگر تفاهم دارد.

سعودی پس از امارات بزرگترین میزبان سرمایه‌گذاری چین است.

پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای