وزیر دفاع فرانسه از «دوگانگی» رژیم سوریه هشدار داد

وزیر دفاع فرانسه از «دوگانگی» رژیم سوریه هشدار داد

پاریس: باید از قربانی شدن کردها در سوریه ممانعت کنیم
دوشنبه, 18 فوریه, 2019 - 23:00

پاریس هنوز راه حل سحر آمیز برای وضعیت کرُدها پس از پایان جنگ علیه داعش و خروج نیروهای آمریکایی از شمال و شمال شرق سوریه را پیدا نکرده‌است.

درحالی که پاریس در مورد وضعیت کردها نگران است، یک منبع ارشد فرانسوی به «الشرق الاوسط»، گفت: «فرانسه خود را دوست وفادار کرُدها می‌داند، به همین دلیل خانم فلورانس پارلی وزیر دفاع فرانسه، روز گذشته از به صدا درآوردن زنگ خطر در این موضوع، به طرف آمریکایی از سرازیر شدن در چاله سیاست «نامفهوم» هشدار داد، همانگونه که وزیر امور خارجه فرانسه دو روز پیش، این موضوع را به یک «رمز و راز» توصیف کرد.

روزنامه «لوپاریزین» روز گذشته در مقاله‌ای که دربارهٔ «داعش» و هراس از بازگشت آن به میدان با وجود شکست‌های که متحمل شده‌است و احتمال حذف آخرین سنگر آن در شرق فرات، نوشت: «پارلی تأکید کرد که کشورش «برای بسیاری از خدماتی که نیروهای دموکراتیک سوریه به شرکای پاریس ارائه داده‌است، ناسپاس نیست».

وزیر دفاع فرانسه، هفته گذشته در راستای بازدید از نیروهای کشورش در عراق، خروج نیروهای آمریکایی را «برهم زدن شرایط و ایجاد وضعیت‌های جدید» توصیف کرد.

وی ضمن اعلام هشدار از این شرایط گفت: «هیچ‌کس نمی‌داند برای این منطقه خاورمیانه چه چیزی اتفاق خواهد افتاد».

وی با اشاره به اعلام تصمیم دونالد ترامپ مبنی بر خروج نیروهای نظامی آمریکا از خاک سوریه، ضمن ابراز نگرانی نسبت به آینده نیروهایی که با داعش در سوریه در جنگ هستند، گفت: هنوز هیچ‌کس نمی‌داند که پس از اجرایی شدن این تصمیم، چه اتفاقی در این منطقه رخ خواهد داد.

فلورانس پارلی، نسبت به سرنوشت نیروهای ارتش دموکراتیک سوریه، که هنوز با آخرین بقایای داعش در خاک سوریه در نبرد سنگین هستند، هشدار داد و گفت: نباید بگذاریم اعضا این گروه پس از خروج نیروهای نظامی آمریکا یک بار دیگر قربانی جنگ چند ساله در سوریه باشند.

یک مقام فرانسوی که مستقیماً با پرونده سوریه و تحولات آن در ارتباط است در گفتگو با «الشرق الاوسط» گفت: «هر سناریویی که در منطقه اجرا شود، رضایت فرانسه را جلب نخواهد کرد… این درحالی است که علیرغم اینکه پاریس و واشنگتن همیشه در ارتباط هستند، اما فرانسه تا به حال جزئیات نقشه آمریکا برای «منطقه امن» یا اینکه چه کسی بر آن نظارت کند، را نمی‌داند».

در این میان، منابع آگاه به «الشرق الاوسط» گفتند که «اگر آمریکایی‌ها از شمال سوریه عقب‌نشینی کنند، غیرمنطقی است که نیروهای فرانسه در آنجا باقی خواهد ماند… پاریس همچنین دربارهٔ مناطق کرُدنشین از خطر ترکیه نگران است چراکه آنکارا بر این باور است که فقط نیروهای آن می‌توانند در آن منطقه مستقر شودند».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای