​رئیس اتاق ایران و چین: صادرات ایران قفل شد

​رئیس اتاق ایران و چین: صادرات ایران قفل شد

واکنش بانک مرکزی: عسگراولادی هیچ اطلاعاتی از ارزهای خود ارایه نکرده
دوشنبه, 18 فوریه, 2019 - 23:00
اسدالله عسگراولادی رئیس اتاق مشترک ایران و چین(مهر)

اسدالله عسگراولادی رئیس اتاق مشترک ایران و چین اعلام کرد: «با ندانم‌کاری بانک مرکزی، صادرات کشور قفل شده.. و ۶ ماه بعد صادراتی در کشور وجود نخواهد داشت».

به گزارش الشرق الاوسط، عسگراولادی ضمن انتقاد از سامانه نیما و سیاست‌های بانک مرکزی ایران، به خبرگزاری «تسنیم» گفته‌است: در صورت عدم اصلاح این شرایط، بهار سختی را پیش‌رو خواهیم داشت.

سامانه ارزی نیما محل عرضه ارز حاصل از صادرات به متقاضیان ارز برای واردات است.

او که یکی از صادرکنندگان مشهور ایران است توضیح داد: «کاهش صادرات که در چند ماه گذشته کلید خورده، آغاز این روند است و شما خواهید دید در صورت اصلاح نشدن این وضعیت، دیگر صادراتی نداریم. مثلاً همین الان ۳ ماه است که من هیچ صادراتی نداشته‌ام؛ تعطیلیم.»

به گفته او «امروز شرایط به گونه‌ای شده که تهیه ارز برای سفر هم مشکل است».

رئیس اتاق ایران و چین اضافه کرد: «همین الان در شهر دبی نمایشگاهی بزرگی به نام GULLFOOD در حوزه موادغذایی درحال برگزاری است، ولی به دلیل مشکل تأمین ارز سفرشان نمی‌توانند در این نمایشگاه حضور پیدا کنند؛ خب وقتی به نمایشگاه نروند و خریدارشان را نبینند، طبیعی است که نمی‌توانند اجناسشان را بفروشند و صادراتی داشته باشند.»

عسگراولادی برای تغییر این شرایط پیشنهاد داده که «دولت نیما (سامانه نظام یکپارچه معاملات ارزی) را از مسیر صادرات حذف کنند؛ یعنی صادرکننده جواز صادراتی‌اش را بدهد به واردکننده و با هم توافق کنند.»

وی با انتقاد از تخصیص ارز دولتی و فسادآور بودن ارز ۴۲۰۰ تومانی گفت: ارز ۴۲۰۰ تومانی در شرایط امروز یک حماقت است و نهایتاً دولت ناچار است تا ارز ۴۲۰۰ تومانی را حذف کند و ارز دولتی محکوم به حذف است.

در مقابل بانک مرکزی ایران در اطلاعیه ای به این اظهارات واکنش نشان داد.

 در اطلاعیه بانک مرکزی آمده‌است: «در خصوص اظهارات مطرح شده توسط این صادرکننده و به منظور روشنگری افکار عمومی باید یادآور شد: وی تاکنون هیچ اطلاعاتی از نحوه مصرف ارز صادراتی خود در چرخه اقتصادی کشور ارایه نکرده‌است، به طوری که دو شرکت صادراتی ایشان تا پایان آبان ماه سال ۱۳۹۷ بالغ بر ۱۶٫۶ میلیون یورو صادرات داشته و ارز حاصل از صادرات را وارد چرخه اقتصادی نکرده‌است».

رئیس‌جمهوری آمریکا چند ماه پیش این کشور را از توافق هسته‌ای خارج و تحریم‌های هسته‌ای علیه جمهوری اسلامی را احیا کرد.

دور جدید تحریم‌های آمریکا، که به خصوص نهادهای پولی و صنعت نفت ایران را هدف قرار داده، از روز ۱۳ آبان گذشته به اجرا گذاشته شد.

به نظر می‌رسد تحریم‌های نفتی و مبادلات مالی ایالات متحده آمریکا علیه ایران تأثیر خود را بیش از پیش بر روی صادرات ایران گذاشته‌است.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای