وزیر یمن: حوثی‌ها 1200 روحانی دینی را مهاجرت داده و 170 خطیب را دستگیر کردند

وزیر یمن: حوثی‌ها 1200 روحانی دینی را مهاجرت داده و 170 خطیب را دستگیر کردند

70 ایرانی و لبنانی برای ترویج اندیشه‌های ایرانی وارد یمن شدند
جمعه, 22 فوریه, 2019 - 13:15

دکتر احمد عطیه وزیر اوقاف و ارشاد یمن تأکید کرد که حوثی‌ها 1200 مرجع دینی را مهاجرت دادند و 170 خطیب را دستگیر کردند.

وی در گفتگو با «الشرق الاوسط»، از سفر غیر قانونی و قاچاقی 70 شخص لبنانی و ایرانی به یمن خبر داد که هدف از آن کاشتن بذر اندیشه‌های ایرانی در میان اقشار مختلف جامعه به خصوص مناطق تحت کنترلشان همچون صعده و صنعا است تا زمینه‌ای برای گسترش آن به دیگر مناطق یمن باشد.

وی اظهار کرد تعداد خطیبان مساجد دستگیر شده توسط حوثی‌ها به 170 نفر رسید و دلیل آن گفتن حرف حق در مساجدی است که در مناطق تحت کنترل حوثی‌ها قرار دارد.

وی افزود: دیگر خطیبان از سخن گفتن پیرامون کودتای حوثی‌ها علیه دولت قانونی یمن در این مرحله دست کشیدند تا از به خطر افتادن جان خود و خانواده‌هایشان جلوگیری کنند.

وی ادامه داد: یک پروندۀ شامل را به سازمان‌های قانونی ارجاع دادیم که متعلق به مصادره سخنرانی، آزادی فردی و شکنجه شدن خطیبان در زندان است اما تا کنون دربارۀ آن به صورت مثبت اقدام نشده است.

وی گفت: حوثی‌ها 1200 مرجع دینی را به دلیل مورد شکنجه قرار گرفتن، به کشورهای زیادی مهاجرت دادند.

وزیر اوقاف یمن تأکید کرد که شبه‌نظامیان کودتاگر برای طرحی سیاسی نیامده‌اند بلکه طرح آنها عقیدتی است که با آنچه یمنی‌ها در طول هزار سال گذشته از آن تبعیت کردند تفاوت دارد که شامل همزیستی شافعی‌ها و زیدی‌ها و هویت عربی-اسلامی‌شان است.

وی در پایان گفت: آنچه حوثی‌ها امروز انجام می‌دهند نابودی روش‌های آموزشی و تهاجم برای انتشار اندیشه‌ها و اعتقادات ایرانی است به خصوص که برخی حوزه‌های ایرانی به یمن منتقل شدند. 


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای