عون: نفوذ «حزب‌الله» در لبنان افزایش نیافته‌است

عون: نفوذ «حزب‌الله» در لبنان افزایش نیافته‌است

عون مجدداً عدم بازگشت آوارگان سوری تا ایجاد راه‌حل سیاسی را رد کرد
جمعه, 22 فوریه, 2019 - 13:30

میشل عون رئیس‌جمهور لبنان افزایش نفوذ «حزب‌الله» در لبنان را رد و تأکید کرد «هیچ قدرتی از قدرت ارتش و نیروهای امنیتی بالاتر نخواهد بود».

به گزارش الشرق الاوسط، وی در دیدار با هیأتی از انجمن نویسندگان مطبوعات، در خصوص هشدار آمریکا نسبت به خطرهای حزب‌الله و نفوذ آن در دولت کنونی عنوان کرد: این دیدگاه آمریکا است که با واقعیت متفاوت است؛ حزب‌الله بر حضور سیاسی سابق خود در دولت محافظت کرد و این که نفوذ او در لبنان بیشتر می‌شود نادرست است.

وی فزود: در عرصهٔ امنیتی گفته می‌شود نفوذ حزب‌الله در مناطق بقاع و جنوب لبنان افزایش یافته‌است اما هیچ قدرتی بالاتر از قدرت ارتش و نهادهای امنیتی که اخیراً عملیات گسترده‌ای را در منطقه داشت و باعث ایجاد امنیت و ثبات شد، وجود ندارد.

وی مجدداً تأکید کرد لبنان در موضوع بازگشت آوارگان نمی‌تواند منتظر به نتیجه رسیدن راه حل سیاسی در سوریه باشد. لبنان این مشکل را با فلسطینی‌ها دارد که سال‌هاست از هفت دهه پیش تاکنون در انتظار راه حل سیاسی هستند اما هیچ چشم‌اندازی برای آن وجود ندارد.

وی ضمن مبالغه آمیز دانستن سخن کسانی که معتقدند بازگشت آوارگان سوری به کشورشان امن نیست، اذعان کرد تاکنون ۱۵۶ هزار آواره سوری از لبنان به کشورشان بازگشته‌اند که تاکنون با هیچ مشکلی روبرو نشده‌اند.

وی ادامه داد: افرادی که تاکنون به کشورشان بازگشته‌اند جزو کسانی نبودند که اسامی‌شان در لیست سازمان‌های بین‌المللی ثبت شده‌باشد.

وی گفت: اقداماتی که در مرزهای جنوبی‌مان برای ایجاد نهاد قومیتی یهودی شاهد آن هستیم، آنچه در سوریه ممکن است اتفاق بیفتد را توجیه می‌کند.

وی اظهارات الیاس بوصعب وزیر دفاع لبنان در خصوص رد ایجاد کمربندی امنیتی ترکیه در شمال سوریه را منطقی دانست و گفت: این کمربند ممکن است منجر به تقسیم شود و این اتفاق مانع بازگشت آورگان و پناهندگان شده و خطرناک است.

وی در خصوص سفر صالح الغریب وزیر امور آوارگان لبنان به سوریه گفت: تعداد آوراگان سوری در لبنان از مرز یک و نیم میلیون می‌گذرد و بشار اسد از بازگشت همهٔ آنها استقبال کرد. ما از این موضوع رنج می‌بریم. آیا لبنان حق ندارد به وسیلهٔ اقدامی که به کشور دیگری آسیب نمی‌رساند از شر مشکلی که روی دوش او گذاشته شده‌است راحت شود؟ این یک کار صرفاً منطقی است؛ چرا که به نفع لبنان است که آوارگان به کشورشان بازگردند، به خصوص که مقامات سوریه به این موضوع تمایل نشان دادند.

وی از موضع برخی کشورهای بزرگ که هیچ تلاشی برای بازگشت آوارگان انجام نمی‌دهند و از لبنان نیز می‌خواهند هیچ تلاشی برای آن نکند، اظهار تعجب کرد.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای