تظاهرات مردم الجزایر در مخالفت با نامزدی بوتفلیقه

تظاهرات مردم الجزایر در مخالفت با نامزدی بوتفلیقه

طرفداران رئیس‌جمهور خود را برای تظاهرات مخالف آماده می‌کنند
شنبه, 23 فوریه, 2019 - 13:30

دستورالعمل‌های ارائه شده به امامان مسجد الجزایر که به شدت از سوی دولت نظارت می‌شود، در جلوگیری از تظاهرات روز گذشته هزاران الجزایری در اعتراض به نامزدی بوتفلیقه برای پنجمین دوره ریاست‌جمهوری خود ناکام ماند.

به گزارش «الشرق الاوسط» حزب اکثریت و اتحادیه مرکزی وفادار به رئیس‌جمهور نیز خود را برای برگزاری تظاهرات عظیمی در پاسخ به مخالفان بوتفلیقه آماده می‌کنند.

روز گذشته صدها امام جمعه که از سوی وزرات امور دینی تعیین شده‌اند، در سخنرانی نماز جمعه در خصوص «فتنه»، «خطرات بی‌ثباتی در کشور»، «نافرمانی مدنی» و «حرکت به سوی سرنوشتی نامعلوم» هشدار دادند، اما تلاش‌های آنها بی‌نتیجه ماند.

گفتنی است هزاران شخص نیم ساعت پس از نماز جمعه تظاهراتی در «میدان اول می» در پایتخت الجزایر برگزار کردند.

در تظاهرات روز گذشته درگیری‌هایی بین نیروهای امنیتی و تظاهرکنندگان رخ داد. معترضان سعی داشتند خود را به قصر ریاست‌جمهوری برسانند، اما پلیس ضد ارتش با گاز اشک‌آور مانع این امر شدند. تعدادی از تظاهرکنندگان در اثر گاز اشک‌آور از حال رفتند.

معترضان در این تظاهرات شعارهایی علیه رئیس‌جمهور و خانواده وی سر دادند. علاوه بر پایتخت الجزایر تظاهراتی در چند شهر دیگر از جمله قستنطنیه نیز برگزار شد.

نکته جالب اینجاست که نیروهای امنیتی به غیر از تظاهراتی که به سوی کاخ ریاست‌جمهوری بود، مانع هیچ‌یک از تظاهرات نشدند که این امر غیرطبیعی است.

ظاهراً مقامات الجزایر سعی داشتند از این طریق پیامی را با این مضمون به جهان برسانند که الجزایر یک در لحظه دموکراسی تاریخی است که نظرات و مواضع مردم در خصوص انتخابات ریاست‌جمهوری متفاوت است.

از سوی دیگر، معاذ بوشارب رهبر «جبهه آزادیبخش ملی» (حزب اکثریت) برای دیدار با مبارزان حزب به ریاست «شرفیا» بوتفلیقه به وهران سفر می‌کند.

به گزارش منابعی در حزب، بوشارب با عبدالمجید سیدی السعید دبیرکل اتحادیه مرکزی در خصوص برگزاری تظاهرات عظیم و خیره‌کننده‌ای در مخالفت با تظاهرات برگزار شده به بحث و گفتگو پرداختند. 


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای