همکاری سعودی و چین در زمینۀ انرژی تجدیدپذیر

همکاری سعودی و چین در زمینۀ انرژی تجدیدپذیر

مشارکت آرامکو در تأسیس بزرگ‌ترین پروژه خارجی مشترک چین با ارزش 10 میلیارد دلار
شنبه, 23 فوریه, 2019 - 15:30

صندوق سرمایه‌گذاری سعودی روز گذشته از امضای یادداشت تفاهمی با سازمان ملی برق چین خبر داد که در زمینۀ همکاری در انرژی تجدیدپذیر است.

به گزارش الشرق الاوسط، این یادداشت تفاهم در راستای سفر ولیعهد سعودی به این کشور و برای تقویت جایگاه سعودی در توسعۀ پروژه‌های بخش انرژی تجدیدپذیر و ملی کردن عملیات آن به وسیلۀ زنجیرۀ ارزش به منظور تبدیل کردن سعودی به یک مرکز پیشرو جهانی در این زمینه است.

این یادداشت تفاهم طی 10 سال آینده باعث توانمندکردن صندوق سرمایه‌گذاری کل در حمایت و توسعۀ صنعت و تولید انرژی و تکنولوژی‌های نوپا در بخش انرژی تجدیدپذیر در سعودی می‌شود.

آرامکو روز گذشته همچنین سه یادداشت تفاهم با شرکت‌های چینی امضا کرد که هدف از آن توسعۀ زمینه‌های کاری‌اش در بخش پالایش، بررسی و بازاریابی در منطقۀ جه‌جیانگ است.

اولین آنها امضای توافقنامه‌ای برای ایجاد بزرگ‌ترین پروژۀ مشترک خارجی در چین با «نورینکو» و «پانجین سینسین» است که ارزش آن 10 میلیارد دلار بوده و یکی از بزرگ‌ترین پروژه‌های خارجی مشترک چین در سال 2024 است که آرامکو 35 درصد سهم آن، نورینکو 36 درصد و پانجین 29 درصد آن را در اختیار دارد.

این توافقنامه برای توسعۀ پروژۀ پالایش و پتروشیمی «هواجین» در لیائونینگ و تأسیس شرکتی با نام شرکت پرتوشیمی آرامکو هواجین است که در برگیرندۀ پالایشگاهی با تولید 300 هزار بشکه در روز، مرکز کراکر اتیلن با ظرفیت تولید 1.5 میلیون تن در سال و یک مرکز پارازیلن با ظرفیت تولید 1.3 میلیون تن در سال است.

از سوی دیگر، آرامکو در نظر دارد که 9 درصد سهم مجتمع پالایش و پتروشیمی جه جیانگ در ژوشان را در اختیار بگیرد که روزانه 800 هزار بشکه نفت تولید می‌کند. بنابراین دومین توافقنامه با شرکت پتروشیمی رونگ شین، گروه جوهوا و گروه تونگکن است که شرکت‌های سهام دار در شرکت پتروشیمی جه‌جیانگ هستند.

شراکت آرامکو در این پروژه توافقی برای وارد کردن نفت خام به چین در طولانی مدت و استفاده از ذخایر بزرگ نفت خام شرکت پتروشیمی جه‌جیانگ برای خدمت به مشتریان خود در بازار آسیا است.

این شراکت شامل توافقنامۀ سوم دیگری با شرکت انرژی جه جیانگ در زمینۀ یافتن فرصت‌های سرمایه‌گذاری محتمل در سیستم خرده فروشی در طول 5 سال آینده است.

مرحلۀ اول این پروژه شامل پالایشگاهی با تولید روزانه 400 هزار بشکه، مرکز کراکر اتیلن با ظرفیت تولید 1.4 میلیون تن در سال و مرکز مواد معطر با قدرت تولیدی سالانه 5.2 میلیون تن است.

مرحلۀ دوم آن شامل توسعۀ پالایشگاه برای تولید 400 هزار بکشه در روز  است که بعدها باعث افزایش آن تا 800 هزار بشکه نیز می‌شود.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای