​اشارهٔ ترکیه به اقدام تکرویانه برای ایجاد منطقهٔ امن

​اشارهٔ ترکیه به اقدام تکرویانه برای ایجاد منطقهٔ امن

هشدار ترکیه به واشنگتن نسبت به ایجاد خلاء در حکومت بعد از خروج از سوریه
یکشنبه, 24 فوریه, 2019 - 14:45

ترکیه روز گذشته نسبت به ایجاد خلاء در حکومت سوریه در سایهٔ خروج آمریکا از آن هشدار داد.

به گزارش الشرق الاوسط، رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهور ترکیه گفت: ما امیدواریم با همکاری متحدانمان منطقه‌ای امن در شمال شرقی سوریه برقرار کنیم اما اگر چنین چیزی اتفاق نیفتد ما برای ایجاد این منطقه با راهکارهای خاص خود و در هر شرایطی مصمم هستیم.

 وی گفت: دست کم نیم میلیون سوری منتظر هستند که ترکیه در منبج امنیت برقرار کند تا بتوانند به این منطقه بازگردند.

رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهور ترکیه خواستار تبدیل منطقه ادلب به منطقه‌ای کاملاً امن شد.

 وی افزود: هنگامی که بتوانیم مناطق شرق فرات در سوریه را از ترورسم پاکسازی کنیم، میلیون‌ها سوری داوطلبانه به کشور خود بازخواهند گشت.

در این راستا، خلوصی آکار وزیر دفاع ترکیه از موافقت آمریکا با اجرای بدون تأخیر نقشهٔ راه در منبج و تکمیل آن در سریع‌ترین زمان ممکن خبر داد که در ژوئن گذشته میان آنکارا و واشینگتن امضا شد.

به نقل از خبرگزاری آناتولی ترکیه، وی ضمن اشاره به مذاکرات روز جمعهٔ خود با همتای آمریکایی‌اش پاتریک شاناهان در واشینگتن اعلام کرد، به همراه هیأتی با مشارکت یاشار گولر رئیس ستاد مشترک ارتش و سردار کیلیچ سفیر این کشور در آمریکا با مسئولان پنتاگون دیدار کرد و به بررسی مسئله مبارزه با تروریسم پرداخته و بار دیگر بر پایبندی ترکیه به مبارزه با تمامی گروه‌های تروریستی و در رأس آنها گروه تروریستی داعش تأکید کردند.

وی افزود: آمریکایی‌ها با عدم تأخیر در اجرای نقشه راه منبج و تکمیل آن در سریع‌ترین زمان ممکن موافق کرده و گفتند، آنها این مسئله را بررسی خواهند کرد.

وی اظهار کرد هیئت ترکیه بر ضرورت خالی کردن منبج از نیروهای مسلح «یگان‌های حمایت از خلق کُرد» در نزدیک‌ترین زمان ممکن، مصادرهٔ سلاح‌هایشان و تحویل ادارهٔ این شهر به ساکنان آن تأکید کرد.

وی ضمن اشاره به بررسی تصمیم ترامپ برای خروج از سوریه توسط هیئت ترکیه و مسئولان پنتاگون، بر ضرورت عدم ایجاد خلاء در حکومت در حین خروج نیروهای آمریکا به هرشکلی تأکید کرد.

وی همچنین گفت مذاکرات آنها با مسئولان پنتاگون منطقهٔ امن در سوریه را نیز شامل شد و ترکیه به آمریکا نسبت به ضرورت خروج نیروهای یگان‌های کُرد از منطقه و تحت نظر گرفتن این منطقه توسط خودش تأکید کرد.

وی دربارهٔ تماس تلفنی اردوغان و ترامپ در روز پنجشنبه عنوان کرد شاهد پیامدهای مثبت برخی از نکات مورد توافق در این تماس تلفنی بود و هیئت ترکیه در سفر به آمریکا متوجه شد که مسئولان آمریکا که شریک استراتژیک ترکیه است، نگرانی‌های امنیتی ترکیه را در نظر می‌گیرند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای