عراق روزانه ۱۰ هزار بشکه نفت به اردن می‌فروشد

عراق روزانه ۱۰ هزار بشکه نفت به اردن می‌فروشد

یکشنبه, 24 فوریه, 2019 - 14:45

اردن و عراق در راستای تقویت همکاری اقتصادی میان دو کشور بر اجرای تعدادی از دستورالعمل‌ها به توافق رسیدند.

به گزارش الشرق الاوسط، این اقدامات برای تقویت تجارت فیمابین دو کشور، تشویق بخش خصوص برای اجرای پروژه‌های سرمایه‌گذاری و تسهیل حرکت حمل و نقل زمینی است.

این توافقات روز گذشته در کنفرانس «انجمن تجارت اردن-عراق» در غرفهٔ صنعت اردن در عمان حاصل شد.

در این نشست روابط تجاری و سرمایه‌گذاری دو کشور در حضور طارق الحموری وزیر صنایع، بازرگانی و رفاه اردن و همتای عراقی‌اش صالح الجبوری برای پیگیری اجرای توافقنامه‌های اخیر دو کشور، بررسی شد.

الحموری عنوان کرد «توافق شد کالاهای عراقی که از طریق بندر عقبه وارد اردن می‌شوند از ۷۵ درصد از مالیات‌های حمل و نقل در بندر معاف شود و مبادله کالاها در طریبیل به حمل و نقل مستقیم از منبع به مصرف‌کننده منقل شود، به طوری که تانکر عراقی می‌تواند بدون تخلیه بار در مرز وارد اردن شود. تانکرهای اردن نیز اینگونه خواهند بود بنابراین هزینه و طول مدت حمل و نقل کاهش پیدا می‌کند».

الحموری افزود: اردن به عراق نیروی برق می‌دهد. پژوهش‌های فنی این کار سه ماه طول خواهد کشید و در کم‌تر از دو سال عملی خواهد شد.

الجبوری نیز اظهار کرد: «توافق شد که عراق با در نظر گرفتن هزینهٔ حمل و نقل و تفاوت مشخصات احتساب نرخ نفت، روزانه ۱۰ هزار بشکهٔ نفت به اردن بفروشد و این کار باعث باز شدن در صاردات نفت به اردن می‌شود و در افزایش حرکت حمل و نقل کامیون‌های دو کشور نقش خواهد داشت».


 


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای