راه‌اندازی موج حمایت از قدس در روسیه توسط اتحادیهٔ عرب

راه‌اندازی موج حمایت از قدس در روسیه توسط اتحادیهٔ عرب

اتحادیهٔ کشورهای عربی موجی گسترده برای حمایت از مسألهٔ قدس به راه انداخت
یکشنبه, 24 فوریه, 2019 - 19:45

اتحادیهٔ کشورهای عربی موجی بی سابقه در روسیه برای تمرکز روی آخرین تحولات قدس به راه انداخت.

به گزارش الشرق الاوسط، هیئت اتحادیهٔ کشورهای عربی در مسکو نشست گسترده‌ای برای آغاز موج خود به راه انداخت که شاهد حضور چشمگیر نمایندگان سازمان‌های اجتماعی و فرهنگی روسیه، نمایندگان کلیسای ارتدکس، سازمان معنوی مسلمانان روسیه، سفرا و دانشگاهیان عرب و نمایندگان سازمان‌های اجتماعی و فرهنگی عربی بود.

هدف از برگزاری این نشست به‌کارگیری گسترده‌ترین پشتیبانی در سطح عمومی و رسمی برای حمایت فلسطین و به خصوص قدس و مقابله با فعالیت‌های آمریکا و اقدامات سریع و هدفمند اسرائیل برای تغییر آثار شهر و تضعیف امکان تبدیل آن به پایتخت حکومت فلسطین در چارچوب راه‌حل دو حکومت است.

از جمله کسانی که در این انجمن سخنرانی کردند نبیل شعث مشاور رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین که مهمان ویژهٔ این انجمن بود، عبدالقادر الشهب سفیر مراکش، امجد العضایله سفیر اردن، عبدالله الحفیظ نوفل سفیر فلسطین در روسیه، سرگئی بابورین رئیس مرکز «قدس» در روسیه، رینات ابیانوف نمایندهٔ دولت دینی مسلمانان روسیه و ایلیا کاشیتسین نمایندهٔ کلیسای روسیه بودند.

 جابر حبیب جابر سفیر اتحادیهٔ عرب طی سخنرانی خود در این نشست ضمن اشاره به اهمیتی که اتحادیهٔ کشورهای عربی برای برگزاری این انجمن می‌دهد از خطراتی که متوجه قدس است سخن گفت که شامل تحریف تاریخ قدس، گسترش شهرک‌سازی در قدس و اطراف آن، کارشکنی‌های برنامه‌ریزی شده علیه مسجد الاقصی و تعرض اسرائیلی‌ها به فلسطینی‌ها در قدس است.

نبیل شعث نیز در این انجمن ضمن اشاره به پیشنهاد فلسطینی‌ها در سال ۱۹۳۹ و ۱۹۶۹ برای ایجاد یک حکومت سکولار واحد و رد آن توسط اسرائیل اظهار کرد در نهایت مجبور به جدا کردن دو دولت شدند.

وی عنوان کرد عملیات صلح بر ایجاد حکومت مستقل در مرزهای ۱۹۶۷ متمرکز است که قدس شرقی پایتحت آن است و پناهندگان حق بازگشت به کشور را دارند.

وی گفت که تمام اقدامات کنونی اسرائیل برای تبدیل اسرائیل به حکومت «آپارتاید قانونی» است این در حالی است که قبلاً هم اینگونه بود اما اکنون در حال شرعیت بخشیدن به آن است.

وی ضمن اشاره به اینکه اقدامات آمریکا «معاملهٔ قرن» غیر علنی است، عنوان کرد موضع آمریکا به اسرائیل این امکان را داد که فعالیت‌های شهرک سازی خود را بیشتر کند.

وی در پایان ابراز امیدواری کرد که نقش آمریکا با پررنگ‌تر شدن نقش روسیه و چین کاهش پیدا کرده و جهان ضرورت ایجاد سیستم حکومتی جدید چند قطبی و عادلانه را خواهد فهمید.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای