​افزایش ۱۵ درصدی دارایی صندوق‌های سرمایه‌گذاری سعودی در ۲۰۱۸

​افزایش ۱۵ درصدی دارایی صندوق‌های سرمایه‌گذاری سعودی در ۲۰۱۸

دارایی صندوق‌های سرمایه‌گذاری سعودی در ۲۰۱۸ به ۷۷٫۳ میلیارد دلار رسید
دوشنبه, 25 فوریه, 2019 - 12:00

ارزش دارایی صندوق‌های سرمایه‌گذاری عمومی و بخش خصوصی پادشاهی سعودی در سال گذشته نسبت به اواخر سال ۲۰۱۷ رشد ۱۵ درصد افزایش داشت و به ۷۷٫۳ میلیارد دلار رسید.

به گزارش الشرق الاوسط، هیئت مالی بازار سعودی روز گذشته (یکشنبه) در بیانیه‌ای اعلام کرد صندوق سرمایه‌گذاری شامل مجموعه‌ای از اوراق مالی است که بر اساس اصول و ویژگی‌های معینی انتخاب می‌شوند و به تحقق اهداف سرمایه‌گذاری صندوق کمک می‌کنند و شامل صندوق‌های عمومی و خصوصی است.

سودهای صندوق‌های سرمایه‌گذاری معمولاً از سود سرمایه یا به عبارتی از سودهای بهبود یا تغییر قیمت اوراق مالی سرمایه‌گذاری شده در آن و سودهای سهام حاصل می‌شود.

براساس این بیانیه افزایش ارزش دارایی صندوق‌های سرمایه‌گذاری در نتیجهٔ افزایش ارزش دارایی صندوق‌های سرمایه‌گذاری خصوصی است که ۶۱ درصد از ناخالص ارزش دارایی صندوق‌ها را شامل می‌شود و در مقایسه با سال ۲۰۱۷ رشد ۲۶ درصدی داشت و به ۴۷٫۵ میلیارد دلار رسید.

سرمایه‌گذاری در بازار مالی و صندوق‌های سهام بیشترین سهم را در دارایی صندوق‌های سرمایه‌گذاری عمومی داشت که ۷۳ درصد ناخالص دارایی آنها بود اما در صندوق سرمایه‌گذاری خصوصی سهم بیشتر متعلق به صندوق‌های سهام و املاک بود که ۹۱٫۳ درصد ناخالص دارایی آنها بود.

آمار نیز حاکی از کاهش ۶ درصدی صندوق‌های سرمایه‌گذاری در سال ۲۰۱۸ بود به طوری که صندوق‌های سرمایه‌گذاری عمومی و خصوصی از ۵۵۷ عدد در سال ۲۰۱۷ به ۸۴۲ عدد در سال ۲۰۱۸ رسید.

در این آمار همچنین ذکر شده‌است که داراریی صندوق‌های سرمایه‌گذاری عمومی در فصل آخر سال گذشته نسبت به همین فصل از سال ۲۰۱۷ رشد ۱٫۴۸ درصدی داشت و از ۲۹٫۳۹ میلیارد دلار به ۲۹٫۸۳ میلیارد دلار رسید.

ارزش دارایی صندوق‌های سرمایه‌گذاری خصوصی سعودی نیز در فصل آخر سال گذشته نسبت به همین فصل از سال ۲۰۱۷ رشد ۲۵٫۸ درصدی داشت و از ۱۴۱٫۶۳ میلیارد دلار به ۳۷٫۷۷ میلیارد دلار رسید.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای