​استعفای ناگهانی ظریف همزمان با سفر بشار اسد به تهران

​استعفای ناگهانی ظریف همزمان با سفر بشار اسد به تهران

دیدار اسد با خامنه ای، روحانی و سلیمانی در سفری بی‌سابقه به تهران.. هدف سفر اسد «تشکر از دولت و رهبری ایران».. «گلایه ظریف» از نحوه برگزاری دیدارهای بشار اسد در تهران
سه شنبه, 26 فوریه, 2019 - 07:45

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران با انتشار پستی در حساب اینستاگرام خود اعلام کرد که از سمت خود کناره‌گیری می‌کند. استعفای وی تنها ساعتی پس از دیدار بشار اسد، رئیس‌جمهوری سوریه با علی خامنه‌ای، رهبر ایران در تهران اعلام شد.

به گزارش الشرق الاوسط، ظریف روز دوشنبه در اینستاگرام خود نوشت: «از ناتوانی برای ادامه خدمت و تمام کاستی‌ها و کوتاهی‌ها در دوران خدمت صمیمانه پوزش می‌خواهم».

در همین حال وب سایت انتخاب نوشته‌است که ظریف در پاسخ به پرسش این وب سایت در خصوص صحت خبر استعفا خود گفته‌است: «بعد از عکس‌های ملاقات‌های امروز دیگر جواد ظریف به عنوان وزیر خارجه در جهان اعتباری ندارد.»

ظریف و دیگر مقام‌های وزارت امور خارجه ایران در عکس‌های منتشر شده از دیدار بشار اسد، با علی خامنه‌ای و حسن روحانی در روز دوشنبه حضور نداشتند.

از سوی دیگر، بشار اسد در سفری از پیش اعلام نشده و بی‌سابقه از زمان آغاز اعتراض‌ها در سال ۲۰۱۱ و در پی آن جنگ داخلی در سوریه، با خامنه‌ای و حسن روحانی دیدار کرد. ایران حامی اصلی بشار اسد در منطقه و جهان است.

اسد در حساب‌های خود در شبکه‌های اجتماعی نوشت که او امروز «در مأموریتی کاری به پایتخت ایران» سفر می‌کند و از آنچه حمایت‌های «ملت و دولت جمهوری اسلامی ایران در طول جنگ سوریه» نامید تشکر کرد.

اسد به رئیس‌جمهور ایران گفته‌است که برای «ابراز قدردانی» به تهران سفر کرده‌است.

رئیس‌جمهوری سوریه نیز گفته‌است: «ایران و سوریه باید روابط اقتصادی خود را دائماً گسترش دهند چرا که افزایش ارتباطات، عامل مهمی در خنثی کردن توطئه‌های دشمنان دو ملت خواهد بود.»

خامنه‌ای نیز در دیدار با اسد به مسئله منطقه حائل پیشنهادی در مناطق کُردنشین سوریه اشاره کرد و گفت که «منطقه حائل که آمریکایی‌ها در سوریه به دنبال ایجاد آن هستند از جملهٔ توطئه‌های خطرناک است که باید با قاطعیت آن را رد کرد و در مقابل آن ایستاد».

این اولین سفر بشار اسد به ایران بعد از آغاز ناآرامی‌ها و درگیری‌ها در سوریه است. پیش از این روسیه تنها کشور خارجی بود که آقای اسد طی هشت سال گذشته به آن سفر کرده بود.

در روزهای گذشته نیز رسانه‌های ایرانی خبر داده بودند که ایران و سوریه موافقت‌نامه همکاری‌های اقتصادی راهبردی بلندمدت شامل رئیس‌جمهوری ۹ سند همکاری، یک یادداشت تفاهم و یک موافقت‌نامه همکاری امضا کردند.

یادداشت تفاهم همکاری‌های ژئوماتیک در زمینه نقشه‌برداری، یادداشت تفاهم همکاری سینمایی، سند برنامه همکاری اجرایی در زمینه آموزش‌وپرورش، یادداشت تفاهم همکاری‌های مبارزه با پول‌شویی و تأمین مالی تروریسم، یادداشت تفاهم همکاری‌های مسکن و خدمات عمومی، یادداشت تفاهم همکاری‌های ریلی، یادداشت تفاهم در زمینه تشویق سرمایه‌گذاری مشترک، یادداشت تفاهم همکاری‌های نمایشگاهی و یادداشت تفاهم برنامه اجرایی همکاری‌های فرهنگی اسنادی بودند که توسط مقامات دو کشور امضا شد.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای