دیده‌بان حقوق بشر از اتهام کارمندانش در نینوا به فعالیت‌های تروریستی خبر داد

دیده‌بان حقوق بشر از اتهام کارمندانش در نینوا به فعالیت‌های تروریستی خبر داد

گزارش دیده‌بان حقوق بشر از کارشکنی مقامات نینوا در امدارسانی‌های انسانی
سه شنبه, 26 فوریه, 2019 - 11:30
Human Rights Watch

سازمان دیده‌بان حقوق بشر مقامات محلی نینوا را متهم به اعمال فشار، تهدید و زندانی کردن کارمندان فعال در بخش امدارسانی‌های انسانی کرد که به آنها تهمت تروریسم زده‌است.

به گزارش الشرق الاوسط، این سازمان روز گذشته در گزارشی از فشارهایی که از جانب مقامات به سازمان‌ها اعمال می‌شود خبر داد که عملکرد آنها را تضعیف می‌کند.

این سازمان توضیح داد که بعضی اوقات مقامات محلی این سازمان‌ها را از تقدیم خدمات به خانواده‌هایی منع می‌کنند که تهمت ارتباط با داعش به آنها می‌زنند.

در این گزارش عنوان شد که لما فقیه معاون مدیر بخش خاورمیانه و شمال آفریقای سازمان «دیده‌بان حقوق بشر» گفته‌است: «کارمندان امدارسانی در موصل و دیگر بخش‌های نینوا متهم به تهمت‌های بی‌پایه و اساس ارتباط با داعش می‌شوند».

وی این تهمت‌ها را تلاش آشکار برای تقدیم امدارسانی‌ها به مقامات محلی فاسد یا توقف امدارسانی به برخی از خانواده‌هایی دانست که متهم به داشتن خویشاوندانی در داعش هستند.

لما فقیه مقامات عراقی را تهدید به توقف این کمک‌ها کرد و گفت: اگر در خصوص کارشکنی‌ها علیه کارمندان شاغل در بخش کمک‌رسانی و تلاش‌ها برای تضعیف عملیات امدادرسانی اقدامی صورت نگیرد برای آنها کمک به عراقی‌هایی که نیازمند کمک هستند و از جمله خانواده‌هایی که متهم به گرایش به داعش هستند، سخت‌تر و خطرناک‌تر خواهد شد.

در گزارش دیده‌بان حقوق بشر همچنین از فشارها و تعرض‌های جسمی که مسئولان دولتی علیه کارمندان امدادرسانی انجام می‌دهند، سخن گفته شد و ۲۲ مورد ارعاب، بازداشت، تعرض و تیراندازی در استان نینوا در حق این کارمندان، برشمرده شد. از سوی دیگر دو مورد بازداشت ذکر شد که با تهمت گرایش به داعش بود.

۱۷ وکیل نیز که باسازمان‌های انسانی در نینوا فعالیت می‌کنند مورد آزار قرار گرفته و تهدید به زندان شدند.

در این گزارش همچنین ذکر شد که یک دستیار اداری در دفتر استاندار نینوا اقدام به احضار بسیاری از کارمندان سازمان امدادرسانی کرده و ضمن بازجویی از آنها خواستار ارائهٔ فهرست‌هایی از افراد ذینفع در این سازمان شد تا ضمن بررسی آنها، خانواده‌های داعش را از این فهرست حذف کند.

در این گزارش همچنین آمده‌است که دفتر استاندار خواستار به‌کارگیری ۳ شخص معین توسط این سازمان شد تا به این اتهامات پایان دهد.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای