​ترس از تظاهرات، مسابقات فوتبال در الجزایر را لغو کرد

​ترس از تظاهرات، مسابقات فوتبال در الجزایر را لغو کرد

نخست‌وزیر الجزایر خطاب به مخالفان بوتفلیقه: صندوق رأی حرف آخر را می‌زند
سه شنبه, 26 فوریه, 2019 - 17:15

احمد اویحیی نخست‌وزیر الجزایر اعلام کرد: «عبدالعزیز بوتفلیقه رئیس‌جمهور کشور در برابر فشارهایی که از روز جمعه و برای لغو کاندیداتوری وی در انتخابات ریاست‌جمهوری به راه افتاده، تسلیم نخواهد شد».

به گزارش «الشرق الاوسط»، وی همچنین از لغو مسابقات فوتبال که قرار بود در آخر هفته برگزار شود، خبر داد. دلیل این اقدام دولت الجزایر نگرانی از تبدیل این مسابقات به صحنه اعتراض و تظاهرات است.

ده‌ها وکیل الجزایری روز گذشته با برگزاری تظاهراتی در مرکز پایتخت، مخالفت خود را نسبت به تمایل رئیس‌جمهور برای ادامه و تمدید حکومت خود اعلام کردند.

اویحیی در حالی که گزارش کار دولت در سال ۲۰۱۸ را در پارلمان ارائه می‌داد گفت: «مقامات حداقل به دو دلیل از همه می‌خواهند مراقب و محتاط باشند، این دو دلیل عبارتند از: منبع دعوت به برگزاری تظاهرات مجهول است و با اینکه تاکنون خوشبختانه به شکلی صلح‌آمیز برگزار شده، اما در آینده شکل و ماهیتی متفاوت خواهد داشت. دلیل دومی که باعث می‌شود از شهروندان بخواهیم محتاطانه برخورد کنند، نگرانی‌های ما از وقوع اتفاقات خطرناک است».

وی تأکید کرد: «قانون اساسی به شهروندان این حق را می‌دهد که در چارچوب قانون اعتراضات و راهپیمایی‌های صلح‌آمیزی را برگزار کنند».

اویحیی ضمن تقدیر و تشکر از نیروهای امنیتی به دلیل رفتار حرفه‌ای و حفظ امنیت عمومی با به کارگیری روش‌های صلح‌آمیز گفت: «هر شخصی این حق را دارد که از یک کاندیدا حمایت کرده یا با دیگری مخالفت کند، اما باید هر یک از ما نظر خود را با شیوه‌ای صلح آمیز و متمدنانه و در صندوق رأی عنوان کنیم».

 از سخنان نخست‌وزیر می توان فهمید که بوتفلیقه قصد ندارد از حضور در انتخابات کناره‌گیری کند و احزاب طرفدار وی نیز از پشتیبانی او دست برنخواهند داشت.

از سوی دیگر «انجمن لیگ ملی فوتبال» از لغو کلیه بازی‌های روزهای پنج شنبه، جمعه و شنبه به دلیل نگرانی از بروز درگیری بین طرفداران تیم‌ها و نیروهای امنیتی خبر داد.

گفتنی است اخیراً ورزشگاه‌ها به مکانی برای بیان موضع‌گیری‌های سیاسی مخالف دولت تبدیل شده‌است و این امر باعث نگرانی مقامات از به خیابان آمدن تماشاچیان فوتبال پس از بازی و برگزاری تظاهرات، شده‌است.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای