تظاهرات دانشجویی گسترده علیه کاندیداتوری بوتفلیقه

تظاهرات دانشجویی گسترده علیه کاندیداتوری بوتفلیقه

سلال با اعلام کاندیداتوری بوتفلیقه به شورای قانونگذاری، معترضان را به چالش کشید
چهارشنبه, 27 فوریه, 2019 - 10:45

احمد قاید صالح فرماندهٔ کل ارتش الجزایر روز گذشته تظاهرگنندگان مخالف با دورهٔ پنجم ریاست‌جمهوری عبدالعزیز بوتفلیقه را تهدید به برخورد و اعمال خشونت کرد.

به گزارش الشرق الاوسط، وی مجدداً بر حمایت خود از تصمیم بوتفلیقه برای ریاست مجدد تأکید کرد.

وی روز گذشته طی حضور در منطقهٔ نظامی ششم (جنوب الجزایر) به تمامی تظاهرکنندگانی که روز گذشته و شنبه و جمعهٔ گذشته برای محکوم کردن کاندیداتوری بوتلفیقه به خیابان‌ها ریختند، حمله کرد.

صالح در یک سخنرانی که تلویزیون دولتی آن را پخش کرد گفت «ارتش ملی مردمی و به حکم مأموریت محول شده به آن، هر کسی که به هر شیوه‌ای و با هر توجیهی و تحت هر شرایطی دعوت به خشونت کند را به عنوان کسی قلمداد می‌کند که تمایل ملت الجزایر را به زندگی در امنیت و ایمنی نادیده می‌گیرد.

وی در ادامه پرسید: «آیا عاقلانه است که از طریق فراخوان‌های مشکوک الجزایری‌ها را به سمت ناکجا آباد برد؛ فراخوان‌هایی که در ظاهر برای تقویت دموکراسی ولی در باطن برای کشیدن فریب خوردگان به مسیرهای ناأمن است.. مسیرهایی که قطعاً برای خدمت به الجزایر و تحقق آینده‌ای درخشان برای آن نیست».

موضوع تعجب‌برانگیز این است که تمام مراکز رسانه‌ای طی تماس تلفنی از سوی مسئولی در وزارت دفاع از انتشار این تهدیدها منع شدند.

 به نظر می‌رسد که اظهارات صالح خوشایند یک مقام دولتی نبود به خصوص که تظاهرکنندگان خود را برای یک راهپیمایی میلیونی در روز جمعه آماده می‌کنند.

صالح پشتیبان رئیس‌جمهور و حامی او و کسانی است که هر روز دستاوردهای او را تبلیغ می‌کنند و باعث طولانی شدن ریاست وی شدند که به نظر می‌رسد به دورهٔ پنجم نیز کشیده شود، احتمال این نیز می‌رفت که صالح رو در روی جنبش مردمی مخالف با کاندیداتوری مجدد رئیس‌جمهور بایستد.

در اقدامی چالش‌برانگیز نیز عبدالمالک سلال مدیر ستاد انتخاباتی بوتفلیقه روز گذشته در دیدار با پیروان وی اعلام کرد که پروندهٔ کاندیداتوری وی را در سوم مارس (۱۲ اسفند) به شورای قانونگذاری تحویل خواهد داد که آخرین مهلت تحویل پرونده‌های کاندیداتوری است.

وی عنوان کرد: هیچ‌کس نمی‌تواند یک شهروند الجزایری را از کاندید شدن منع کند؛ چرا که حق قانونی وی است.

وی در اشاره به اینکه بوتفلیقه برای دورهٔ آتی کاندیدا نخواهد شد عنوان کرد: بوتفلیقه همزمان با ساخت نسل آینده الجزایر، به کار خود پایان می‌دهد.

وی از الجزایری‌ها خواست تا پشتیبان بوتفلیقه باشند که آنها را مورد حمایت خود قرار داد. از پیروان وی نیز درخواست کرد که با قدرت هرچه تمام‌تر در صحنه حاضر باشند.

وی افزود: اقدام به تبلیغات سالم در چارچوب اخلاق مداری می‌کنیم و تا آخر به این اصل پایبند خواهیم ماند. برنامهٔ بوتفلیقه را ارائه می‌دهیم تا به دست تمام ملت الجزایر برسد.

گفتنی است هزاران دانشجوی الجزایری روز گذشته در تمام مناطق شرقی، غربی و جنوبی کشور برای محکوم کردن «پنجمین دورهٔ کاندیداتوری بوتفلیقه» به خیابان ریخته و شعار سر دادند. هنگامی که دانشجویان دانشکدهٔ علوم سیاسی قصد رفتن به قصر ریاستی را داشتند درگیری‌های شدیدی میان آنها و نیروهای امنیتی رخ داد و منجر به پرتاب گاز اشک آور توسط نیروهای امنیتی به سمت آنها برای مهار کردن تظاهرات شد.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای