مصر: اظهارات اردوغان کینه‌توزانه و ناسزاست

مصر: اظهارات اردوغان کینه‌توزانه و ناسزاست

پنجشنبه, 28 فوریه, 2019 - 11:15
قاهره: جمال جوهر

قاهره روز گذشته برای اولین بار در اقدامی بی سابقه نسبت به آنکارا موضع شدیدی اتخاذ کرد.

به گزارش الشرق الاوسط، این اتفاق در نتیجۀ انتقاداتی بود که ترکیه از عبدالفتاح السیسی رئیس‌جمهور مصر و سران کشورهای اروپایی به خاطر نشستی که چند روز پس از اعدام 9 نفر به تهمت قتل دادستان کل مصر در سال 2015، در شرم الشیخ داشتند.

احمد حافظ سخنگوی وزارت خارجۀ مصر عنوان کرد اردوغان بار دیگر در رابطه با مصر و رهبری سیاسی آن اظهاراتی بیان کرد که به صورت آشکار حامل کینه بوده و بیانگر ادامۀ سیاست پذیرش گروه تروریستی اخوان (المسلمین) و پشتیبانی از آن است.

وی ضمن اشاره به تعدادی از اقدامات اردوغان در قبال شهروندان ترک گفت: این لفاظی‌ها را کسی بیان می‌کند که تاکنون ۱۷۵ خبرنگار و فعال در زمینه رسانه را زندانی کرده‌است.

وی افزود: برآورد می‌شود که در داخل ترکیه بیش از ۷۰ هزار زندانی سیاسی وجود داشته باشد.

وی ادامه داد: علاوه بر آن 130 هزار کارمند در ترکیه بالاجبار از دولت اخراج شده  و دستور مصادرۀ 30 هزار دانشگاه، مدرسه و موسسۀ آموزشی داده شده‌است.

وی تصریح کرد: طی دو هفته گذشته دستور بازداشت بیش از ۱۴۰۰ شهروند ترکیه‌ای صادر شده و در حق ده‌ها تن از دانشگاهیان، خبرنگاران و شخصیت‌های برجسته جامعه مدنی و مشاغل نیز تدابیر تنبیهی اتخاذ شده است.

وی اظهار کرد: اخیرا ۱۶ فرد در ترکیه از جمله چند مدافع آزادی‌های مدنی و خبرنگار معترض به مسأله آزادی بیان و تجمع مسالمت‌آمیز، محکوم به حبس ابد شدند.

وی این حقایق را نشان دهندۀ عدم مصداقیت آن چیزی دانست که رئیس‌جمهور ترکیه برای آن تبلیغ می‌کند.

در این میان، یک منبع مصری آگاه در گفتگو با «الشرق الاوسط» از تصمیم قاهره برای مقابله به مثل سیاسی با ترکیه خبر داد به خصوص که استراتژی آرامش با ترکیه نتیجه نداده است.

گفتنی است بخش خدمات زندان‌ها در وزارت کشور مصر اخیرا و پیش از نشست عربی-اروپایی از اعدام 9 زندانی خبر داد که در ترور هشام برکات دادستان کل مصر با ماشین بمب گذاری شده در سال 2015 دست داشتند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای