ترکی الفیصل: سعودی به برکت گشایش به روی جهان، در راه درست گام برمی‌دارد

ترکی الفیصل: سعودی به برکت گشایش به روی جهان، در راه درست گام برمی‌دارد

شرکت کنندگان در همایش «مسک» خواستار وضع قوانین برای برخورد با کسانی شدند که اطلاعات گمراه کننده منتشر کنند
چهارشنبه, 27 فوریه, 2019 - 13:30

شاهزاده ترکی الفیصل رئیس مرکز پژوهش‌ها و مطالعات اسلامی ملک فیصل تأکید کرد، گشایشی که اکنون کشورش رو به جهان تجربه می‌کند به این معنی است که این کشور در راه درست گام برمی‌دارد.

به گزارش الشرق الاوسط، الفیصل با شرکت در اولین جلسه همایش رسانه‌ای «مسک» که دیروز کار خود را با مشارکت 50 سخنگو در 30 جلسه مشورتی در ریاض آغاز کرد، افزود: سعودی از ابتدای تأسیس، از جنگ‌هایی که به دلیل اختلاف در روش، اصول و دین علیه آن برافروخته شد، رنج برده است.

 او به اولین بیانیه ملک پایه گذار در 100 سال پیش در پاسخ به دشمنانش اشاره داشت.

او اشاره کرد، رهبران سعودی از زمان ملک پایه‌گذار تا دوره خادم الحرمین شریفین ملک سلمان بن عبدالعزیز، براساس روش روشن و دقیق حرکت کرده‌اند که قانون اساسی‌اش کتاب خدا و سنت پیامبر است.

شاهزاده ترکی الفیصل در جلسه‌ای که با عنوان «به کارگیری رسانه برای مقابله با آشوب و تقویت ثبات» برگزار شد، بر اهمیت داد و ستد با رسانه‌ها تأکید کرد و یادآور شد رسانه‌ها در غرب بیشتر بر هیجان مبتنی هستند.

شاهزاده الفیصل تأکید کرد که عدم تلاش برای ثابت شدن و تحقق درستی اطلاعات خطر بزرگی است، علاوه بر خطراتی که جنگ‌های سایبریک ایجاد می‌کنند و به بدتر از ویرانی منجر می‌شود.

او یادآور شد، ارائه چهره‌ای درست از سعودی نیازمند بذل تلاش بسیار است و تأکید کرد، دقیقا در همین زمان کشورش از ابزار و کلیدهایی برای برقراری ارتباط با دیگران برخوردار است. 

او به تلاش‌های وزارت اطلاع رسانی در انعکاس چهره حقیقی سعودی اشاره داشت و افزود، راه طولانی است و نیازمند تلاش‌های بیشتر برای ارائه چهره درست هستیم.

الفیصل گفت: «از همه جهان خواستیم و هنوز هم می‌خواهیم که بیایند و پادشاهی و جامعه‌اش را با چهره واقعی‌اش، چهره تسامح از نزدیک ببینند. به همین منظور برنامه‌های مختلفی برگزار کردیم و میزبان جوانانی از سراسر جهان بودیم که دعوت‌شان کردیم تا در جشنواره‌های مختلفی که در خاک پادشاهی برگزار می‌شوند، حضور یابند، مانند جشنواره زمستانی طنطوره که در همه ابعاد موفق بود». او ادامه داد: جوانان سعودی، آینده‌اند. او آنها را برای دفاع از کشورشان در شبکه‌های اجتماعی تشویق کرد و در همان حال بر حفاظت از ارزش‌هایی که ویژه جامعه است و حفظ جامعه از ارزش‌های وارداتی نامناسب با ارزش‌های جامعه سعودی، تأکید کرد.

الفیصل به سختی جلوگیری از دست‌یابی به اطلاعات در این عصر از هر منبعی که باشد اشاره کرد و یادآور شد، درز اطلاعات نه فقط در منطقه بلکه در سطح جهان اتفاق می‌افتد. 

او اشاره کرد که تسلط بر اطلاعات کاری بس دشوار است و خواستار وضع قوانینی برای برخورد با کسانی شد که اطلاعات و اخبار گمراه کنند درز می‌دهند.

الفیصل درباره نظرش پیرامون شبکه‌های اجتماعی توضیح داد، مدیاهای جدید برخی مفیدند و برخی غیرمفید. او اشاره کرد که نوآوری‌ در واقعیت رسانه، وزارت اطلاع رسانی را بی فایده و شاید هم به گفته او به مانع تبدیل کرد. او از تعطیلی وزارت اطلاع رسانی حمایت کرد.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای