نتانیاهو سفر خود به مسکو را به دلیل انتشار حکم فساد نیمه کاره گذاشت

نتانیاهو سفر خود به مسکو را به دلیل انتشار حکم فساد نیمه کاره گذاشت

پنجشنبه, 28 فوریه, 2019 - 13:45

دادستان کل اسرائیل آویخای مندلبیت تصمیم گرفته تا حکم خود در خصوص اعلام جرم علیه بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل در پرونده های فساد را تا چند روز آینده منتشر کند. از این رو، نتانیاهو سفر خود به مسکو را نیمه تمام رها کرد و دیدار مهم او با جمعی از سران یهود روسیه هم لغو شد. نتانیاهو به محض پایان دیدارش با ولادیمیر پوتین رییس جمهور روسیه به تل آویو بازگشت.

منابع نزدیک به مندلبیت گفتند که او قرار است این حکم را قبل از روز دوشنبه آینده علنی کند. او در این حکم به دست داشتن نتانیاهو در پرونده های بزرگ فساد اشاره می کند. گویا مندلبیت در چند روز گذشته گفتگوهای فشرده ای در دفترش با طرف های گوناگون انجام داده که اغلب بر پرونده ۲۰۰۰ تمرکز داشته است. گمان می رود نتانیاهو قراردادی با صاحب امتیاز روزنامه یدیعوت آحارونوت آرنون موزس بسته که به موجب آن مطالبی علیه آن در این روزنامه منتشر نشود. 

نتانیاهو هم در مقابل وعده داده بود از قدرت و نفوذ روزنامه نزدیک به خود یعنی اسرائیل هیوم کم کند. اسرائیل هیوم به شکل رایگان منتشر می شود و دارای خط مشی سیاسی راست است.

منابع گفتند حکم مندلبیت در دو پرونده فساد موسوم به «پرونده ۱۰۰۰» و «پرونده ۴۰۰۰» مختومه است و قرار است بعد از جلسه محاکمه و سوگند نتانیاهو علیه او اعلام جرم کند.

 «رشوه خواری» در «پرونده ۴۰۰۰» یکی از اتهامات نتانیاهو است. گویا نتانیاهو به شائول الوویچ بازرگان برجسته اسرائیلی رشوه داده تا در مقابل تبلیغات رسانه ای برای نتانیاهو در سایت «والا» دو شرکت «بازک» و «ییس» را ادغام کند. الوویچ مدیر سایت والا است.

اتهام دیگر نتانیاهو در «پرونده ۱۰۰۰ » که به پرونده سیگار برگ و شامپاین هم معروف شده این است که نتانیاهو از آرنون میلچن هدایایی دریافت کرده است. اما انتظار می رود که دادستان کل اسرائیل پرونده اتهام علیه سارا همسر بنیامین نتانیاهو در پرونده ۴۰۰۰ را مختومه اعلام کند.

منابع گفتند که اختلاف نظر در مورد پرونده ۲۰۰۰ ادامه دارد. دادستانی به دنبال تهیه کیفرخواست علیه نتانیاهو در این پرونده است اما مندلبیت تا کنون در این باره اظهار نظر نکرده است.

شبکه ۱۳ اسرائیل گفت که مندلبیت به احتمال زیاد در پرونده ۲۰۰۰ علیه نتانیاهو اعلام جرم نمی کند. این در حالیست که مقام های ارشد دفتر دادستانی بر این باورند که رشوه خواری در این پرونده بسیار روشن بوده و مندلبیت برای اعلام جرم علیه نتانیاهو تحت فشار است.


 


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای