ده ها کشته و زخمی بر اثر سانحه قطار در مصر … استعفای وزیر ترابری

ده ها کشته و زخمی بر اثر سانحه قطار در مصر … استعفای وزیر ترابری

اعلام همبستگی کشورهای جهان با مصر… وعده دولت برای مجازات عاملان فاجعه
پنجشنبه, 28 فوریه, 2019 - 14:00
قاهره - محمد عبده حسنین

یک قطار بر اثر برخورد با مانعی در ایستگاه خط مرکزی قطار در قاهره پایتخت مصر دچار حریق شد. حادثه روز ۲۷ فوریه روی داد و منجر به کشته و زخمی شدن ده ها نفر گردید. هشام عرفات وزیر ترابری بر اثر این سانحه استعفا داد. هشام عبد الواحد رییس کمیته ترابری مجلس به الشرق الاوسط گفت «این استعفا منجر به عدم بازخواست او نمی شود».

خانم هاله زاید وزیر بهداشت و مسکن مصر گفت که سانحه قطار منجر به کشته شدن ۲۰ نفر و زخمی شدن ۴۳ تن دیگر شده و اغلب آنها با درجه خفیف و متوسط زخمی شده و برخی موارد شکستگی و سوختگی هم رخ داده است».

اداره راه آهن گفت «لوکوموتیو دچار انحراف شده و به یکی از موانع بتنی ایستگاه قطار در میدان رامسیس در مرکز قاهره برخورد کرد و قطار به دلیل انفجار مخزن سوخت لوکوموتیو دچار حریق شد».

یکی از ویدیوهای منتشر شده از دوربین های مدار بسته ایستگاه قطار رامسیس نشان می دهد که لوکوموتیو قطار در مسیر خود به سمت ایستگاه قطار در حال حرکت بود که با قطار دیگری که از مقابل در حرکت بوده برخورد می کند و در نتیجه دو قطار متوقف می شوند. راننده قطار پیاده شده و شروع به صحبت کردن با راننده قطار دوم می کنند. لوکوموتیو به طور ناگهانی و به سرعت در ایستگاه قطار به حرکت در آمده و به مانع برخورد می کند.

حرکت قطارها در ایستگاه مصر به مدت کوتاهی متوقف شد و راننده لوکوموتیو بازداشت شد. ماموران امنیتی راننده قطار را در حال فرار دستگیر کردند. اقدامات قانونی علیه این راننده در نظر گرفته و پرونده او به دادسرا فرستاده شد.

وزیر بهداشت گفت «شناسایی هویت قربانیان سانحه دشوار است». او در کنفرانس مطبوعاتی افزود «پزشک قانونی وظیفه شناسایی هویت اجساد قربانیان را به عهده دارد».

عبد الفتاح السیسی رییس جمهور مصر در کنفرانس مطبوعاتی با همتای آلبانیایی خود که عازم قاهره شده است گفت «به دولت دستور دادم تا به محل حادثه رفته و وضعیت زخمیان را از نزدیک پیگیری کنند و عاملان سانحه را بعد از پایان تحقیق مجازات کنند».

در همین حال، یک تیم از دادسرا هم عازم محل وقوع سانحه شدند. دفتر دادستان گفت که بیانیه ای مفصلی در مورد جزئیات و دلایل وقوع این سانحه منتشر خواهد کرد. دکتر مصطفی مدبولی نخست وزیر این کشور هم از تشکیل کمیته ای از متخصصان برای تحقیق فوری در مورد پیامدهای این سانحه و شناسایی عاملان آن خبر داد. این کمیته در کنار دادسرا در مورد سانحه تحقیق می کند. 

دکتر هشام عرفات وزیر ترابری هم از مقام خود استعفا داد. نادر سعد سخنگوی دفتر نخست وزیری گفت که استعفای عرفات را پذیرفته اند. 

این سانحه واکنش پارلمان مصر را نیز به دنبال داشت. هشام عبد الواحد رییس کمیته ترابری مجلس به الشرق الاوسط گفت «نشست های این کمیته در مورد حادثه در حال برگزاری است و کمیته از خواسته مجازات عاملان سانحه کوتاه نمی آید. این کمیته از مقام های کشور از جمله رییس اداره کل راه آهن می خواهد تا جزئیات سانحه را شناسایی کرده و پارلمان از همه ابزارهای در دسترس برای مجازات عاملان آن استفاده می کند. اینکه وزیر ترابری استعفا داده دلیل نمی شود که بازخواست و مجازات نشود».

او افزود «خطوط آهن مصر مورد بی توجهی و سهل انگاری قرار دارد. اگر این شرایط اصلاح نشود این سانحه آخرین مورد نخواهد بود».

پارلمان مصر هم با پرداخت مبلغ ۸۰ هزار پوند مصری (۴۵۰۰ دلار) به بازماندگان و مبلغ ۲۵ هزار پوند مصری (۱۴۰۰ دلار) به زخمیان سانحه موافقت کرد.

کشورهای عربی و خارجی هم با پیام های تسلیت با قربانیان سانحه قطار مصر همدردی کرد. شیخ صباح الاحمد الجابر الصباح امیر کویت و ملک عبد الله دوم پادشاه اردن هم جداگانه با پیام تسلیت بر همبستگی با دولت و مردم مصر تاکید کردند.

سخنگوی سفارت انگلیس در مصر نیز گفت «حکومت و کارمندان سفارت انگلیس در مصر با مردم و دولت مصر همدردی می کنند».

دبیر کل سازمان همکاری اسلامی و محمود عباس رییس حکومت خودگردان فلسطین و سفیر فرانسه در قاهره و سفیر آلمان در قاهره هم همبستگی خود را با دولت و مردم مصر اعلام کردند.


 


 


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای