امتناع پاریس از دخالت در امور الجزایر… و ارسال «پیام‌های رمزگذاری شده»

امتناع پاریس از دخالت در امور الجزایر… و ارسال «پیام‌های رمزگذاری شده»

جمعه, 1 مارس, 2019 - 17:45

به گزارش منابع فرانسوی آگاه و مرتبط با پرونده الجزایر، روابط «پیچیده» و حتی «بسیار پیچیده» بین پاریس و الجزایر وجود دارد. پس از گذشت ۵۶ سال از استقلال الجزایر، هنوز دو کشور یکدیگر را تحت نظر داشته و هر اتفاق در یکی از این کشورها بازتابی بر آن سوی دریای مدیترانه دارد.

به گزارش «الشرق الاوسط» امروز فرانسه به الجزایر چشم دوخته تا تحولات موجود در الجزایر در خصوص واکنش‌های سیاسی و تظاهرات ضد شرکت عبدالعزیز بوتفلیقه رئیس‌جمهور این کشور در انتخبابت برای پنجمین دوره ریاست‌جمهوری را زیر نظر بگیرد.

بر اساس گفته‌های این منابع، مشکل فرانسه این است که هرگونه اظهارنظر از سوی یک سازمان و نهاد رسمی فرانسوی «واکنش‌های شدید و خشونت‌آمیزی» را از سوی طرف مقابل در پی خواهد داشت، به همین دلیل هر یک از سخنگویان وزارت خارجه، دولت یا هر نهاد رسمی دیگر در این باره از زبان دیپلماتیک و جملات آماده استفاده می‌کنند.

بنجامین گریوو سخنگوی دولت فرانسه در راستای جلوگیری از هر گونه اتهام به دخالت در امور داخلی الجزایر با اشاره به این مطلب که الجزایر «کشور دوست» و «شریک مهمی است که با یکدیگر روابط قوی داریم» گفت: «مردم الجزایر به تنهایی مسئول انتخاب رهبران خود و تعیین سرنوشت کشورشان در صلح و امنیت هستند. امیدوارم این انتخابات انگیزه لازم برای مقابله با چالش‌ها و برآورده ساختن خواسته‌های عمیق مردم را فراهم سازد».

علی‌رغم دقت در انتخاب عبارات، این مقام فرانسوی در «پیام‌هایی رمز گذاری شده» از امیدواری کشورش برای برگزاری انتخابات ۱۸ آوریل (۲۹ فروردین) «در شرایط مناسب و اطمینان از شفافیت کمپین‌ها» خبر داد.

مهمترین چیزی که پاریس می‌خواهد بداند، این است که اعتراضات خیابانی در الجزایر به کجا ممکن است کشیده شود و توانایی نظام برای کنترل تظاهرات و موضع نیروها و احزاب سیاسی مختلف به ویژه نیروهای مسلح که قدرت بالایی در این کشور دارند، چگونه خواهد بود.

به گزارش «الشرق الاوسط» به نقل از منابع فرانسوی واکنش پاریس در «حداقل» ممکن باقی خواهد ماند، اما مشکل فرانسه اینجاست که از یک سو به دلیل حساسیت فراوان این پرونده انفجاری، نمی‌تواند از محافظه‌کاری خود در خصوص این تحولات دست بردارد و از سویی دیگر به دلیل سکوت در خصوص پرونده الجزایر نمی‌تواند به ونزوئلا درس‌هایی در زمینه دموکراسی و انتخابات آزاد، عادلانه و شفاف بدهد.


اخبار مرتبطپیشنهاد ما

چند رسانه‌ای