آمریکا از میزان عرضه نفت در سایه تحریم ایران «راضی است»

آمریکا از میزان عرضه نفت در سایه تحریم ایران «راضی است»

جمعه, 1 مارس, 2019 - 22:45
Bloomberg

خبرگزاری رویترز گزارش داد، فرانک فانون نماینده وزارت خارجه ایالات متحده آمریکا در امور انرژی روز جمعه ۱۰ اسفند گفته‌است، دولت دونالد ترامپ دغدغه‌ای در خصوص میزان عرضه نفت در بازارهای جهانی پس از اعمال مجدد تحریم‌های یکجانبه علیه ایران ندارد. 

به گزارش الشرق الاوسط، قوانین ایالات متحده، اداره اطلاعات انرژی وابسته به وزارت انرژی آمریکا را موظف کرده‌است تا در راستای حصول اطمینان از اجرای تحریم‌ها میزان عرضه نفت در بازار را مورد بررسی قرار دهد. 

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا در ۱۸ اردیبهشت سال جاری از توافق برجام خارج شد و بعد از خروج آمریکا از توافق هسته‌ای با ایران، حکم به بازگشت تحریم‌ها علیه صادرات نفتی ایران به دلیل برنامه هسته ای و دخالت در امور سوریه و برخی دیگر از کشورهای خاورمیانه داد.

تحریم‌های نفتی آمریکا علیه ایران منجر به کاهش ۵۰ درصدی صادرات نفت و میعانات گازی نسبت به مدت مشابه شده‌است.

فانون در سخنرانی خود در مرکز راهبردی مطالعات بین‌المللی در واشینگتن گفته‌است: «با توجه به آمار ماهانه اداره اطلاعات انرژی برای تنظیم اقدامات بر اساس پیش‌بینی‌ها، خیال ما راحت است.» او اضافه کرده: «فکر کنم این یک پیام قوی است.»

مقام‌های آمریکایی همواره از قصد خود برای به صفر رساندن صادرات نفتی ایران سخن گفته‌اند. طبق ارزیابی رویترز، تحقق این هدف آمریکا با وجود تقاضای شدید برای نفت خام، به ویژه از سوی هند و چین، مشکل خواهد بود.

در طول یک سال گذشته، تولید نفت آمریکا بیش از دو میلیون بشکه در روز افزایش یافته و به رقم تاریخی ۱۲ میلیون بشکه در روز رسیده‌است.

با این حال آمریکا نوامبر سال ۲۰۱۸ (آبان‌ماه سال جاری) به هشت کشور چین، هند، کره جنوبی، ژاپن، تایوان، ترکیه، ایتالیا و یونان به مدت شش ماه معافیت داد تا خرید نفت از ایران را در همین محدوده زمانی به شکل محدود ادامه دهند.

قرار است که دولت آمریکا در چهارم ماه می دربارهٔ تمدید این معافیت‌ها تصمیم‌گیری کند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای