​سعودی: «تداول» تغییراتی را در بازار «نمو» اعمال می‌کند

​سعودی: «تداول» تغییراتی را در بازار «نمو» اعمال می‌کند

اعمال تغییرات در بازار «نمو» جهت تبدیل آن به سکویی برای شرکت‌ها و سرمایه‌گذاران
جمعه, 1 مارس, 2019 - 23:15

بازار مالی سعودی (تداول) روز گذشته (پنجشنبه) از آغاز تعدادی از تغییرات در بازار موازی «نمو» برای افزایش تعداد شرکت‌های درج شده و نقدینگی در گردش خبر داد.

به گزارش الشرق الاوسط، این تغییرات بعد از گذشت دو سال از تأسیس بازار موازی در راستای طرح تداول و سازمان بازار مالی برای حمایت از شرکت‌ها از جمله شرکت‌های کوچک و متوسط صورت گرفت که یکی از مهم‌ترین پشتوانه‌های اقتصاد ملی هستند و به آنها این توانایی را می‌دهد که با انعطافی بیشتر در بازار مالی درج شوند.

این تغییرات در دو مرحله عملی می‌شود مرحلهٔ اول در فصل اول سال ۲۰۱۹ و مرحلهٔ دوم در فصل دوم آن است.

مرحلهٔ اول شامل مجوز وارد شدن شرکت‌ها به‌طور مستقیم در «نمو» بدون نام‌نویسی، تعیین مکانیسم منظم برای انتقال شرکت‌ها از بازار موازی به بازار اصلی، ارائهٔ گزارش‌های مالی هر نیمسال یک بار به جای سالی چهار بار، به روز رسانی مکانیزم ارائه با به روز رسانی حداقل نقدینگی برای درج شدن، کاهش حداقل معامله‌های معمولی و ایجاد شاخص بازار موازی با بالاترین حد است.

مرحلهٔ دوم نیز شامل گنجاندن صندوق‌های سرمایه‌گذاری متداول بسته و صندوق‌های سرمایه‌گذاری، املاک و مستغلات (ریتس) در بازار موازی، اعمال محدودیت‌های نوسان قیمت و اختصاص یک صندوق ویژه برای تحقیقات و پژوهش‌های تحلیلی است.

گفتنی است این تغییرات در راستای طرح‌های توسعهٔ بازار مالی برای تحقق برنامهٔ «توسعهٔ بخش مالی» یکی از برنامه‌های اصلی چشم‌انداز ۲۰۳۰ است که بر ضرورت ایجاد بازار مالی پیشرفته و جهان شمول تأکید کرد و فرصت‌های تأمین مالی را افزایش و توانایی‌ها و امکانات اقتصادی و سرمایه‌گذاری شرکت‌ها را تقویت می‌کند و باعث افزایش فرصت‌های سرمایه‌گذاری توسعه دهنده و متنوع برای شرکت کنندگان و نمایندگی‌ها می‌شود.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای