شماری از وزیران اردنی به الشرق الاوسط: کنفرانس لندن نقطه آغاز مهم و فرصت بازگویی حکایت اردن

شماری از وزیران اردنی به الشرق الاوسط: کنفرانس لندن نقطه آغاز مهم و فرصت بازگویی حکایت اردن

جمعه, 1 مارس, 2019 - 23:30

مهند شحاده وزیر سرمایه گذاری اردن روز جمعه (اول مارس) در حاشیه کنفرانس «رشد افتصادی اردن و فرصت ها؛ ابتکار عمل لندن» به «الشرق الاوسط» گفت «هدف این کنفرانس بازگویی حکایت اردن است. اردن در سال های ۲۰۰۰ تا ۲۰۰۸ از بالاترین نرخ رشد اقتصادی در منطقه برخوردار بود اما این کشور در معرض آسیب های اقتصادی خارجی ناشی از مبارزه با تروریسم و بحران مالی و موج مهاجرت شهروندان سوریه قرار گرفت».

شحاده افزود «اقتصاد اردن با وجود چنین شرایط سختی رشد کرد. ما امروز به دنبال مطرح کردن طرح های سرمایه گذاری آینده اردن در جهان هستیم. این طرح ها مبتنی بر صدور خدمات و پیشروی هستند و اردن دروازه یک میلیارد کارگزار به شمار می رود. توافقنامه های آزاد فراوانی بین اردن و هر کدام از آمریکا و کانادا در جریان هستند».

این وزیر اردنی به اهمیت بخش گردشگری در اردن اشاره کرد. او گفت «این بخش شاهد رشد رو به شتابی است و کنفرانس لندن نقطه آغازین برای تبلیغ برای فعالیت ها و سرمایه گذاری های اقتصادی در اردن است. البته بعد از این کنفرانس، نشست های دیگری از جمله اجلاس اقتصادی جهانی است که در هفتم آوریل در منطقه بحر المیت اردن برگزار می شود».

خانم ماری قعوار وزیر برنامه ریزی و همکاری بین الملل در اردن گفت «اردن به دنبال شرایط منطقه در وضعیت فوق العاده قرار دارد. میزان بدهی این کشور افزایش قابل ملاحظه ای داشته و صادرات کم شده و بیکاری هم افزایش یافته است».

قعوار به «الشرق الاوسط» گفت «رشد اقتصادی کاهش یافته و رشد اقتصادی پایدار بدون حل موضوع کسری بودجه امکانپذیر نیست. ما به دنبال ایجاد راهکاری برای این موضوع هستیم و می خواهیم به جامعه جهانی بگوییم که ثبات اقتصادی و سیاسی اردن در اولویت ما است. اما ثبات اقتصادی و سیاسی تنها با کمک های کشورهای دیگر برای کاهش کسری بودجه امکانپذیر است. کشور اردن در مقابل باید فضای مناسبی برای رشد و تسهیل فضای کسب و کار برای جذب سرمایه گذاری خارجی فراهم کند. وزارت برنامه ریزی حلقه ارتباطی بین نیازمندی های توسعه کشور و روابط بین المللی با کشورهای کمک کننده است».

دکتر طارق الحموری وزیر صنایع و تجارت اردن هم به الشرق الاوسط گفت «این کنفرانس نقطه آغازین مهمی در مسیر اصلاحات اقتصادی کشور است. ما در حال تلاش و فعالیت در حوزه اقتصادی و پولی و ایجاد شغل و افزایش سرمایه گذاری هستیم اما برای دستیابی به هدف مطلوب به زمان بیشتری نیاز دارد. بزرگ ترین چالش همان دست یابی به اهداف در مدت زمان کوتاه است».

الحموری افزود «همه بخش های اقتصادی در اردن آماده جذب سرمایه گذاری هستند. صنعت نساجی بیشترین میزان صادرات کالا را تشکیل می دهد. اما صنایع دیگری مثل پتروشیمی هم در کشور فعال هستند. میزان صادرات در این بخش ها با وجود چالش های اقتصادی فراوان رو به رشد است».

عمر الرزاز نخست وزیر اردن به رویترز گفت «اقتصاد اردن کمتر از یک سال از آغاز اصلاحات مالی رو به بهبودی است. این اصلاحات به منظور کاهش بدهی و تشویق رشد اقتصادی به مرحله اجرا گذاشته شده اند. رشد اقتصادی اردن تحت تاثیر کشمکش های منطقه قرار گرفته است».

الرزاز افزود «اقدامات اردن در خصوص اصلاحات مالی و ساختاری تحت حمایت صندوق بین المللی پول به زودی اعلام می شود».

الرزار در ماه ژوئن توسط ملک عبد الله پادشاه اردن به مقام نخست وزیری منصوب شد. وظیفه اصلی او اعتماد سازی است. پارلمان در نوامبر قانون مالیات جدیدی تصویب کرد که ستون اصلی اقدامات ریاضتی برای کاهش بار بحران مالی کشور و تشویق رشد اقتصادی به شمار می رود. رشد اقتصادی اردن در چندین سال اخیر در حدود دو درصد ثابت مانده است.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای