عقب‌نشینی حوثی‌ها از پرونده اسرا؛ بازگشت بی‌نتیجه گریفیتس از صنعا

عقب‌نشینی حوثی‌ها از پرونده اسرا؛ بازگشت بی‌نتیجه گریفیتس از صنعا

فرار شبه‌نظامیان از استقرار مجدد نیروها در الحدیده و مانور آنها با پرونده اقتصادی
جمعه, 1 مارس, 2019 - 23:30

منابع سیاسی آگاه گزارش دادند که فرستاده ویژه سازمان ملل در یمن در مذاکره با حوثی‌ها نتوانست نتیجه‌ای در خصوص اجرای «توافق سوئد» و به‌ویژه در زمینه خروج آنها از الحدیده و بنادر آن و همچنین اجرای طرح مایکل لولیسگارد کسب کند و روز گذشته دست خالی صنعا را ترک کرد.

به گزارش «الشرق الاوسط» این در زمانی بود که حوثی‌ها خروج خود از توافقنامه اسرا و بازداشت‌شدگان و عقب‌نشینی از حضور در نشست‌های آینده با نمایندگان دولت مشروع برای اعلام فهرست نهایی اسامی اسرا را اعلام کردند.

عبدالقادر مرتضی رهبر حوثی مسئول مذاکره در زمینه این پرونده در اظهاراتی که از سوی منابع رسمی آنها اعلام شد، مذاکره عمان با دولت دربارهٔ این پرونده را عقیم و بی‌فایده توصیف کرد و گفت: «ما نمی‌توانیم به این شکل به مذاکرات ادامه دهیم».

گفتنی است علی‌رغم پیشنهاد دولت در خصوص آزادی همه اسرا و ربوده شدگان توسط طرفین، جماعت حوثی اجرای این توافق را به تأخیر انداختند.

منابعی در هیئت دولت حاضر در مذاکرات فاش کردند: «حوثی‌ها می‌خواهند با مانور در این پرونده انسانی به برخی از دستاوردهای سیاسی برسند».

حوثی‌های وابسته به ایران می‌خواهند به شکل صوری از الحدیده و بنادر آن خارج شوند و مخالف بازگشت و استقرار مقامات شرعی از جمله نیروهای امنیتی و مقامات محلی هستند، این در حالی است که این نیروها پیش از سال ۲۰۱۴ و قبل از کودتای حوثی در این منطقه حضور داشتند و این امر نیز با مخالفت گروه دولتی میدانی در الحدیده مواجه شد، چرا که برخلاف ماهیت توافق سوئد است.

خالد الیمانی وزیر خارجه یمن در دیدار با معین شریم معاون فرستاده ویژه دبیرکل سازمان ملل در ریاض ضمن بررسی آخرین تحولات صلح و اجرای «توافقنامه استکهلم» گفت: «طرح برنامه‌ریزی شده حوثی‌ها برای اخلال در تلاش‌های صلح بر کسی پوشیده نیست و سازمان ملل و جامعه بین‌المللی باید موضع صریح و روشنی برای پایان دادن به این اقدامات آنها اتخاذ کنند».

به گزارش «الشرق الاوسط» به نقل از منابع سیاسی رهبران حوثی در گفتگو با نماینده سازمان ملل سعی داشتند در زمینه پرونده اقتصادی مانور دهند و به این امر اذعان داشتند که این پرونده بخشی از «توافق سوئد» است.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای