توافق السراج و حفتر در امارات؛ اسقبال غرب و نگرانی شبه‌نظامیان

توافق السراج و حفتر در امارات؛ اسقبال غرب و نگرانی شبه‌نظامیان

یکشنبه, 3 مارس, 2019 - 21:45

همزمان با اعلام پیشرفت نسبی هیئت سازمان ملل در فرآیند مصالحه میان فائز السراج نخست‌وزیر دولت وفاق ملی لیبی و خلیفه حفتر فرماندهٔ نیروهای ارتش ملی لیبی، کشورهای فرانسه، آمریکا، ایتالیا و بریتانیا مجدداً حمایت خود از تلاش‌های هیئت سازمان ملل برای کاهش تنش در لیبی را اعلام کردند.

به گزارش الشرق الاوسط، این کشورها در بیانیه‌ای که دو روز پیش صادر کردند از اقدام سازمان ملل برای برگزاری جلسه میان السراج و حفتر در امارات استقبال و از کشور امارات برای تسهیل روند این مذاکرات تقدیر کردند.

در این بیانیه ضمن استقبال از توافق سیاسی برای ضرورت پایان مراحل انتقالی در لیبی از طریق اجرای انتخابات و پایبندی به محافظت از ثبات کشور و وحدت نهادهای آن، از لیبی‌ها خواسته شد تا به‌طور سازنده با غسان سلامه فرستاده ویژه سازمان ملل به لیبی همکاری کرده و فرصت را برای تشکیل دولت مستقل و یکپارچه غنیمت بشمارند.

این کشورها همچنین از فراخوان دولت سراج برای توافق گروه‌ها جهت استخراج مجدد نفت استقبال کرده و خواستار اجرای فوری آن شدند.

دولت آلمان نیز دو روز گذشته طی بیانیه‌ای از سفارت خود در لیبی، خواستار پایبندی تمام گروه‌های لیبی برای رسیدن به راه‌حل سیاسی در چارچوب طرح سازمان ملل شد.

در این بیانیه ضمن تأکید بر اینکه آلمان از لیبی که شریک طولانی مدت آن است در تحقق صلح و ثبات حمایت خواهد کرد، از همهٔ گروه‌های فعال خواست تا به استقلال عمل سازمان ملی نفت لیبی احترام بگذارند تا منابع لیبی مورد استفادهٔ همه قرار بگیرد.

در این راستا، منابع آگاه لیبی از ایجاد تنش میان شبه‌نظامیان مسلح در پایتخت خبر دادند که چهار سال است کنترل امور را در آن در دست دارند.

این منابع توضیح داند این وضعیت در نتیجهٔ نگرانی این شبه نظامیان از احتمال از بین رفتن ائتلاف آنها با سراج است که آنها را رو در روی حفتر قرار می‌دهد؛ چرا که آنها هیچ گونه نقشی برای حفتر در رهبری آیندهٔ کشور قائل نیستند.

یک مسئول نظامی نزدیک به حفتر که نخواست نامش فاش شود در گفتگو با «الشرق الاوسط» عنوان کرد: در سایهٔ توافق ناگهانی حفتر و سراج وضعیت نامطئنی میان رهبران شبه نظامیان طرابلس در خصوص آیندهٔ آنها به وجود آمد.


Comoros

پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای