وعده‌های بوتفلیقه پس از کاندیداتوری: کوتاه کردن دورهٔ ریاست و تغییر نظام

وعده‌های بوتفلیقه پس از کاندیداتوری: کوتاه کردن دورهٔ ریاست و تغییر نظام

شروع مجدد اعتراضات دانشجویی و تحریم انتخابات از سوی معارضان
دوشنبه, 4 مارس, 2019 - 11:30

علیرغم شروع دوبارهٔ اعتراضات علیه نامزدی عبدالعزیز بوتفلیقه برای پنجمین دوره متوالی ریاست جمهوری الجزایر در تعدادی از شهرها، اما وی روز گذشته رسماً نامزد شرکت در انتخابات ریاست جمهوری این کشور شد.

به گزارش الشرق الاوسط، عبدالغنی زعلان مدیر کارزار انتخاباتی عبدالعزیز بوتفلیقه روز یکشنبه نامه‌ای از سوی رئیس‌جمهور برای مردم خواند و در آن اعلام کرد که رئیس‌جمهوری الجزایر وعده می‌دهد که در صورت انتخاب مجدد به این سمت ظرف یک سال انتخابات دوباره ریاست جمهوری برگزار کند.

 به گفته این مدیر، عبدالعزیز بوتفلیقه در انتخاباتی که یک سال پس از انتخاب مجددش به سمت ریاست جمهوری برگزار خواهد شد شرکت نخواهد کرد.

بوتفلیقه در این نامه وعدهٔ تشکیل انجمن جامع و مستقل برای مذاکره، آماده کردن و در پیش گرفتن اصلاحات سیاسی، سازمانی، اقتصادی و اجتماعی را داد.

وی همچنین وعدهٔ تصویب قانونی اساسی جدید از طریق همه‌پرسی را داد که باعث ایجاد جمهوری و نظام جدید و وضع سیاست‌های عمومی فوری برای توزیع عادلانهٔ ثروت‌های ملی می‌شود.

وی همچنین متعهد به اجرای اقداماتی فوری شد که در نتیجهٔ آن هر کدام از جوانان تبدیل یک فعال سیاسی و ذینفع در همهٔ عرصه‌های اقتصادی و اجتماعی می‌شوند.

وی همه را دعوت به باز کردن صفحه‌ای جدید در تاریخ الجزایر با شرکت در انتخابات ۱۸ آوریل (۲۹ فروردین) کرد.

اما جالب اینجاست که وعده‌های وی خواستهٔ میلیون‌ها الجزایری را که موج اعتراضات آنها از ۱۰ روز پیش آغاز شده و خواستار عدم کاندیداتوری وی برای پنجمین دوره متوالی هستند، برآورده نکرد و وی ساعاتی پیش از اتمام مهلت تقدیم مدارک برای کاندیداتوری، مدارک خود را به شورای قانونگذاری تحویل داد.

این در حالی است که وی هنوز از سفر درمانی خود به ژنو که ۱۰ روز پیش آغاز شد، بازنگشته است.

http://aawsat.prod.acquia-sites.com/sites/default/files/2019/03/04/bouteflika_algiria_farsi.jpg
تحریم انتخابات توسط معارضان

در این میان حزب «جنبش جامعه برای صلح» به ریاست عبدالرزاق مقری اعلام کرد انتخابات را تحریم کرده‌است.

این جنبش دلیل این کار را حمایت از ملت و اعتراضات آن به کاندیداتوری بوتفلیقه برای پنجمین بار عنوان کرد.

این حزب از دولت خواست تا به خواسته مردم در این باره پاسخ دهد.

این حزب هشدار داد اصرار به کاندیداتوری بوتفلیقه به مثابهٔ وارد کردن کشور در پیچ و خم‌هایی است که عواقب آن ناگوار است.

منابعی از حزب اسلامی در گفتگو با «الشرق الاوسط» نیز اصرار بوتفلیقه برای کاندیداتوری را دلیل کناره‌گیرهٔ نامزدشان برای انتخابات ریاست جمهوری دانستند.

لویزه حنون نامزد رئیس حزب کارگران نیز دو روز پیش از انتخابات کنار کشید.

علی بن فلیس نخست‌وزیر سابق الجزایر نیز از کاندیداتوری خود انصراف داد و در یک کنفرانس مطبوعاتی دلیل آن را کاندیداتوری غیرقانونی بوتفلیقه عنوان کرد که علیه ارادهٔ ملت بود.

وی شورای قانونگذاری را که تسلیم رئیس قوهٔ مجریه است، محکوم کرد.


غدیری مدارک خود را تحویل داد

علی غدیری ژنرال بازنشسته که اخیراً وارد دشمنی با قاید صالح فرمانده ستاد مشترک ارتش الجزایر شده بود مدارک خود را برای کاندیداتوری تحویل داد.

کمپین وی اعلام کرد که وی ۱۲۰ هزار فرم امضا را تحویل شورای قانون گذاری کرد در حالی که شرط شورا ۶۰ هزار فرم از ۲۵ ایالت است.

این کمپین عدم حضور شخصی بوتفلیقه برای تقدیم مدارک را غیرقانونی عنوان کرد؛ چرا که کاندیداها باید شخصاً برای امضای فرم رسمی در شورا حضور به عمل آروند.


اعتراضات ادامه دارد

روز گذشته دانشجویان بیشتر ایالات الجزایر در اعتراض به اصرار رئیس‌جمهور برای کاندیداتوری و بی اعتنایی به خواسته ملت به خیابان‌ها ریختند.

نیروهای امنیتی گرداگرد آنها را فرا گرفتند تا از رفتن آنها به خیابان‌ها جلوگیری کنند.

این دومین بار است که دانشجویان در اعتراض به کاندیداتوری بوتفلیقه تظاهرات می‌کنند.

تعدادی از وکلا نیز روبروی دادگاه‌های ایالات مختلف علیه کاندیداتوری بوتفلیقه و اظهارات احمد اویحیی نخست وزیر الجزایر در خصوص خوشحالی مردم از این موضوع، تظاهرات کرده و نیروهای امنیتی با پاشیدن آب به گروهی از آنها که راهی شورای قانونگذاری بودند، تظاهرات را سرکوب کردند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای