سعودی و امارات در ردهٔ دوازدهم بازار جهانی سرمایه‌گذاری در زیرساخت‌ها

سعودی و امارات در ردهٔ دوازدهم بازار جهانی سرمایه‌گذاری در زیرساخت‌ها

۱۲۳ میلیارد دلار ارزش پروژه‌های راه‌سازی در حال اجرای کشورهای خلیج
دوشنبه, 4 مارس, 2019 - 14:30
قاهره: «الشرق الأوسط»

بر اساس پژوهش ارائه شده توسط شرکت پژوهشی «اورینت پلانت» تحت عنوان «توسعهٔ سریع: زیرساخت راه‌ها در کشورهای شورای همکاری خلیج»، چرخهٔ توسعهٔ پروژه‌های راه‌سازی در کشورهای خلیجی متوقف نمی‌شود.

به گزارش الشرق الاوسط، این گزارش که به سرمایه‌گذاری‌های کلان در پروژه‌های راه‌سازی و پل‌های کشورهای شورا همزمان با نوسان نرخ نفت می‌پردازد، کشورهای شورای خلیج را پیشرفته‌ترین و موفق‌ترین کشورها در زمینهٔ توسعهٔ پروژه‌های کلان زیرساختی برای تبدیل شدن به مراکز پیشروی جهانی جهت جذب سرمایه و تنوع اقتصادی عنوان کرد.

بر اساس این گزارش، سعودی و امارات جزو ۱۲ بازار جهانی سرمایه‌گذاری در زیرساخت‌ها هستند.

در این گزارش آمده است که ارزش ناخالص پروژه‌های زیرساختی در کشورهای شورای همکاری خلیج بالغ بر ۱٫۱۴ تریلیون دلار است و پروژه‌های اتوبان‌ها، پل‌ها و تونل‌ها بیشترین پروژه‌های منطقه هستند.

در این گزارش آمده‌است که ۱۰۶۹ پروژه راه‌سازی در منطقه وجود دارد که ارزش آنها ۱۲۲٫۶ میلیارد دلار است.

بر اساس این گزارش نضال ابوزکی مدیرکل «گروه اورینت پلانت» اظهار کرد که علیرغم تأثیر کاهش قیمت نفت بر اقتصاد در دو سال ۲۰۱۴ و ۲۰۱۵، کشورهای خلیجی برای پروژه‌های راه‌سازی اولویت قائل بودند و به رویکرد مثبت خود به توسعهٔ زیرساخت‌ها ادامه دادند و راه‌های جدید سرمایه‌گذاری جهت تأمین مالی پروژه‌های مهم همچون شراکت بین دو بخش عمومی و خصوصی را کشف کردند.

وی ضمن اشاره به بالا بودن سرعت سرمایه‌گذاری در این پروژه‌ها، آن را نشان از پایبندی دولت‌ها به توسعهٔ فعالیت‌های اجتماعی و اقتصادی‌شان دانست.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای