دولت افغانستان از کشته شدن دو تن از رهبران محلی طالبان خبر داد

دولت افغانستان از کشته شدن دو تن از رهبران محلی طالبان خبر داد

حمله طالبان به نیروهای دولتی در قندوز و تسلط بر یک ولسوالی در شمال افغانستان
سه شنبه, 5 مارس, 2019 - 17:30

طالبان در خصوص نتیجه عملیات و درگیری‌هایی که در ولسوالی سانچارک در ولایت سرپل در شمال افغانستان رخ داد، اعلام کرد: «نیروهای طالبان یک کاروان نظامی دولتی را شکشت داده و آنها را وادار به عقب‌نشینی از منطقه کردند».

به گزارش «الشرق الاوسط» طالبان در بیانیه‌ای افزود: «در این درگیری‌ها 33 تن از نیروهای دولتی کشته و 44 شخص دیگر زخمی شدند. نیروهای ما 5 تانک دولتی و تعدادی خودرو و سلاح متوسط را به دست گرفتند».

به گزارش خبرگزاری «پژواک» افغانستان به نقل از منابع رسمی، طالبان کنترل منطقه قاجوی در ولسوالی سانچارک در ولایت سرپل شمالی را به دست گرفتند.

اسدالله خرم عضو شورای منطقه‌ای ولایت سرپل در گفتگو با خبرگزاری «پژواک» گفت: «فرمانده ارتش و رئیس اطلاعات افغانستان به ما وعده ارسال نیروهای کمکی را دادند، اما هنوز این نیروها نرسیده است».

ذبیح الله مجاهد سخنگوی طالبان نیز در گفتگو با «پژواک» گفت: «پس از بستن مسیر بین سانچارک و منطقه مسجد سبز، این منطقه تحت محاصره نیروهای طالبان است و مسجد سبز به زودی به دست طالبان سقوط خواهد کرد».

از سوی دیگر دولت افغانستان از کشته شدن 6 تن از عناصر طالبان از جمله دو رهبر محلی آنها در درگیر‌هایی در ولایت فاریاب در شمال افغانستان خبر داد.

خبرگزاری «پژواک» به نقل از منابع دولتی در ولایت قندوز گزارش داد: «طالبان در حمله‌ای به ولایت قندوز 10 نفر از نیروهای امنیتی دولت را کشته و 7 تن دیگر را مجروح کردند، علاوه بر این تعدادی از نیروهای امنیتی دولت را نیز به اسارت بردند».

از سویی دیگر طالبان نیروهای دولتی و آمریکایی را به حملات هوایی و زمینی به منطقه ده یک در ولایت غزنی متهم کرده و گفتند: «این حمله به تخریب خانه‌های روستایین منطقه منجر شد، این امر سبب شد روستائیان در سرمای شدید و بارندگی برف بی‌سرپناه باقی بمانند».

ذبیح الله مجاهد سخنگوی طالبان همچنین از دیداری بین وزیر خارجه ازبکستان و ملا عبد الغنی رئیس کمیته سیاسی جنبش طالبان و مسئول هیئت مذاکرات در دوحه خبر داد.

سخنگوی طالبان در بیانیه‌ای در خصوص مذاکره با نماینده آمریکا گفت: «مذاکرات در حال انجام است، اما تاکنون در خصوص دو مسئله اساسی یعنی خروج کامل نیروهای خارجی از افغانستان و تضمین طالبان در خصوص عدم استفاده از اراضی افغانستان برای عملیات ضد دولتی، به توافق نرسیدند».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای