ساترفیلد خواستار راهکارهای لبنانی «در جهت عکس منافع طرف‌های خارجی» شد

ساترفیلد خواستار راهکارهای لبنانی «در جهت عکس منافع طرف‌های خارجی» شد

مقام آمریکایی خواستار تسریع در اصلاحات شد
چهارشنبه, 6 مارس, 2019 - 11:00

سفر دیوید ساترفیلد معاون وزیر خارجه آمریکا در امور خاور نزدیک به لبنان با دو هدف عمده صورت گرفت. نخست؛ تشویق لبنانی‌ها به شتاب بخشی به انجام اصلاحات و استفاده از فرصت «نشست سیدر» و دوم؛ زمینه‌سازی برای سفر قطعی اما بدون زمان مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکاست.

به گزارش الشرق الاوسط، الیزابت ریچارد سفیر آمریکا در دیدار با تعدادی از مسئولان لبنانی او را همراهی می‌کرد.

معاون وزیر خارجه آمریکا در این سفر دو روزه پس از دیدار با مقامات لبنان از جمله جبران باسیل وزیر خارجه و سامی الجمیل رئیس حزب کتائب (فالانژها) در سخنانش واضح و بی پرده بود، در حالی که پس از دیدار با سعد حریری نخست‌وزیر لبنان اظهار نظر نکرد.

وی در جریان دیدار با جبران باسیل، وزیر خارجه لبنان اظهار کرد: لبنان اکنون دارای دولت جدید است که تصمیم‌گیری‌های حساسی در زمینه اقتصاد کشور، مبارزه با فساد و مسائل امنیتی دارد. ساترفیلد افزود: آمریکا به‌طور گسترده به لبنان متعهد است و دوست دارد این کشور را پیشرو ببیند که راهکارهای خود را دارد.

در این راستا ساترفیلد ضمن تقدیر از دولت لبنان نسبت به این مسئله که راهکارهای لبنان مثبت بوده و باید در جهت مصحلت این کشور باشد نه منافع طرف‌های خارجی ابراز امیدواری کرد.

این مقام آمریکایی گفت: ما و کشورهای دیگر به این شیوه با لبنان تعامل خواهیم کرد که راهکارهای خودش را دارد.

او همچنین خواستار گزینه‌هایی برای خارج کردن کشور از نزاع‌ها و ایدئولوژی‌های خارجی شد.

معاون وزیر خارجه آمریکا در امور خاور نزدیک فعالیت‌های خود در لبنان را با ضیافت شامی با چهار وزیر حزب القوات اللبنانیه (غسان حاصبانی، ریشار قیومجیان، کمیل بوسلیمان و می شدیاق) آغاز کرد.

به گفته منابع مطلع به الشرق الاوسط، او از موضع آنها دربارهٔ بند مربوط به مقاومت در بیانیه وزارتی تقدیر کرد.

به گفته این منابع، مهمترین مسئله که این مسئول آمریکایی روی آن تأکید کرده، ضرورت تسریع در انجام اصلاحات برای دستیابی به کمک‌ها بوده‌است.

او همچنین از تشکیل کابینه تقدیر کرده و گفته تعامل با آن گام به گام خواهد بود.

ساترفیلد دربارهٔ «حزب‌الله» مجدداً موضع آمریکا در حمایت از ارتش را تکرار کرد. ارتش سال گذشته ۳۰۰ میلیون دلار از آمریکا کمک گرفته بود.

به پیشنهاد فرانسه تاکنون اجلاس سیدر در چهار دوره با حضور نمایندگان کشورها و سازمان‌های بین‌المللی برای کمک مالی به لبنان و سرمایه‌گذاری در این کشور برگزار شده‌است.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای