​دانشجویان خواستار استعفای بوتفلیقه شدند؛ رئیس ستاد مشترک ارتش هشدار داد

​دانشجویان خواستار استعفای بوتفلیقه شدند؛ رئیس ستاد مشترک ارتش هشدار داد

اتحادیه اروپا خواستار احترام به آزادی بیان شد... فرانسه خواهان آزادی تظاهرات است
سه شنبه, 5 مارس, 2019 - 23:15

دانشجویان، دانشکده‌ها، مؤسسات و مدارس عالی الجزایر روز گذشته در اعتراض به نامزدی مجدد عبدالعزیز بوتفلیقه رئیس‌جمهور این کشور برای شرکت در انتخابات ریاست‌جمهوری و دوره پنجم ریاست‌جمهوری خود، تظاهراتی برگزار کردند.

به گزارش «الشرق الاوسط» این در حالی است که احمد قاید صالح رئیس ستاد مشترک ارتش که به وفاداری به رئیس‌جمهور معروف است، با اشاره به سال‌های جنگ با تروریسم جهت ایجاد رعب و وحشت در دل تظاهرکنندگان، گفت: «برخی از دیدن الجزایر امن و باثبات ناراحتند و می‌خواهند آن را به دوران درد و آتش بازگردانند».

از سویی دیگر کمیسیون اروپا روز گذشته خواستار احترام به «آزادی بیان و تجمع» در الجزایر شد.

مایا کسیانچیچ سخنگوی کمیسیون اروپا در کنفرانس مطبوعاتی در بروکسل گفت: «هنگامی که از تظاهرات سخن می‌گوییم، به این امر اشاره می‌کنیم که آزادی بیان و تجمع در قانون اساسی الجزایر آمده است... و انتظار داریم مردم بتوانند به این حق مسالمت‌آمیز خود برسند و این امر در چارچوب دولت قانون اجرا شود».

وزارت خارجه فرانسه نیز اعلام کرد: «مردم الجزایر باید نظر خود را بیان کرده و خود رهبران و آینده کشور را تعیین کنند».

باتیست لوموین مشاور امور خارجه فرانسه نیز روز گذشته در گفتگو با رادیو بین‌المللی فرانسه گفت: «از مقامات الجزایر می‌خواهیم به جوانان اجازه برگزاری تظاهرات را بدهند، زیرا ما بر این باوریم که این جوانان در آرامش نظر خود را بیان می‌کنند، پس باید به آنها اجازه بیان ددیگاه خود را بدهیم».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای