​نتانیاهو: نیروی دریایی اسرائیل با قاچاق نفت توسط ایران مقابله می‌کند

​نتانیاهو: نیروی دریایی اسرائیل با قاچاق نفت توسط ایران مقابله می‌کند

چهارشنبه, 6 مارس, 2019 - 23:45

بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر اسرائیل روز چهارشنبه ۱۵ اسفند با تأکید بر اینکه نیروی دریایی اسرائیل با قاچاق نفت توسط ایران مقابله می‌کند، از جامعه بین‌الملل خواست جلوی تلاش‌های ایران برای دور زدن تحریم‌ها را بگیرند.

به گزارش الشرق الاوسط، نتانیاهو در آیین پایانی دوره افسری نیروی دریایی ارتش گفت: ایران هنوز از همان راه‌های پنهان که در دوره پیشین تحریم‌ها، قبل از برجام، برای رساندن نفت به مشتریان استفاده می‌کرد، بهره می‌گیرد.

با خروج دولت آمریکا از توافق اتمی و اعمال دور نخست تحریم‌ها، دومین و شدیدترین دور تحریم‌های ایالات متحده، از جمله تحریم‌های نفتی، از ۱۴ آبان، آغاز شد.

نتانیاهو اظهار کرد: «ایران تلاش می‌کند از طریق قاچاق مخفیانه نفت از مسیرهای دریایی، تحریم‌ها را دور بزند. تا جایی که این تلاش‌ها توسعه پیدا کنند نیروی دریایی نقش مهم‌تری را در مسدود ساختن این اقدام‌های ایران خواهد داشت.»

وی «جامعه جهانی را به جلوگیری از اقدام ایران در دور زدن تحریم‌ها از راه دریا یا هر راه دیگر» فراخواند.

به گفته رویترز، نتانیاهو توضیح نداده‌است که نیروی دریایی اسرائیل چطور می‌خواهد با صادرات نفت ایران مقابله کند و اینکه آیا تل‌آویو ریسک اقدام نظامی مستقیم در برابر ایران را می‌پذیرد یا نه.

برخی کارشناسان پیشتر مدعی شده‌اند که ایران با انتقال نفت از کشتی به کشتی در قلب دریاها، حمل نفت با نفتکش‌های بدون پرچم و نیز حرکت دریایی با رادارهای خاموش، تحریم‌های نفتی را دور می‌زند.

تهران تاکنون واکنشی به این اظهارات نشان نداده‌است.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای