​امیدواری ایران به اجرایی شدن کانال مالی اروپا در دو هفته آینده

​امیدواری ایران به اجرایی شدن کانال مالی اروپا در دو هفته آینده

پنجشنبه, 7 مارس, 2019 - 09:30

عباس عراقچی معاون وزیر خارجه ایران روز چهارشنبه ۱۵ اسفند از وین اعلام کرد که ایران امیدوار است سازوکار مالی ویژه با اروپا به منظور حفاظت از تجارت با ایران از پیامدهای تحریم‌های آمریکا در دو هفته آینده اجرایی شود.

به گزارش الشرق الاوسط، عراقچی در نشست دوره ای کمیسیون مشترک برجام اظهار کرد «ما امیدواریم که اینس‌تکس تا پایان امسال و قبل از نوروز اجرایی شود».

اتحادیه اروپا مکانیسمی جدید با نام «اینس‌تکس» به منظور محافظت از برجام ایجاد کرده‌است.

آمریکا نیز یکی از امضاکنندگان برجام بود اما با تصمیم دونالد ترامپ از برجام خارج و تحریم‌های جدید علیه ایران از سرگرفته شد.

عراقچی معتقد است که «حمایت بسیار قوی» از برجام توسط همه شرکت کنندگان در نشست وین صورت گرفته‌است.

معاون وزارت خارجه ایران همچنین گفت: «ایران انتظار دارد که این سازوکار برای تمامی کالاها و محصولات باشد و نه فقط کالاهای بشردوستانه».

او افزود: «ولی احتمالاً کار خود را با اقلام بشردوستانه آغاز خواهد کرد تا به مرور الگوهای معامله با ایران را تعیین کند و زمانی که این الگوها مشخص شدند سایر کالاها از جمله کالاهای تحریم شده و نفت نیز به این مکانیسم افزوده خواهند شد».

عراقچی گفت اینس‌تکس «اقدامی در یک مسیر درست است، هر چند که با تأخیر صورت گرفته».

سه قدرت اروپایی یعنی فرانسه، آلمان و بریتانیا ۱۱ بهمن با انتشار یک بیانیه مشترک آغاز به کارسازوکار ویژه برای تجارت با ایران را اعلام کرده بودند.

 آمریکا به دفعات از راه اندازی این سازوکار مالی انتقاد کرده و خواستار عقب‌نشینی از این تصمیم شده‌است که این اظهارات با مخالفت اروپایی مواجه شد.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای