ژنرال فوتیل: هیچ فشاری روی ارتش آمریکا برای خروج از سوریه نیست

ژنرال فوتیل: هیچ فشاری روی ارتش آمریکا برای خروج از سوریه نیست

جمعه, 8 مارس, 2019 - 19:00

ژنرال جوزف فوتیل فرماندۀ مرکزی نیروهای آمریکا در خاورمیانه روز گذشته عنوان کرد هیچگونه فشاری برای خارج کردن نیروهای آمریکا از سوریه در زمان مشخصی بر او نیست. 

به گزارش الشرق الاوسط، وی در جلسه‌ای در کمیتۀ نیروهای مسلح در پیشگاه پارلمان اعلام کرد خروج آنها بستگی به مأموریتشان برای نابودی داعش دارد که موضوع اصلی تمرکز آنها است.

فوتیل گفت: خروج نیروهای داعش به معنی توبۀ آنها نیست؛ چرا که ایدئولوژی‌ای که به آن ایمان دارند همچنان یک خطر اصلی است که به آنها اجازه می‌دهد مجدداً قوای خود را نه تنها در سوریه و عراق بلکه در تمام منطقه جمع کنند.

وی افزود: خارومیانه یک چالش بزرگ برای آمریکا خواهد ماند و آمریکا به فشار خود علیه گروه‌های تروریست در آن ادامه می‌دهد.

این ژنرال آمریکایی ضمن اشاره به ادامۀ آمریکا به حمایت از نیروهای هم‌پیمانش در عراق و سوریه به خصوص نیروهای دموکراتیک سوریه، اظهار کرد تسلیم شدن برخی از داعشی‌ها تلاشی برای تضمین خروج خانواده‌هایشان از مناطق تحت محاصره است.

وی ادامه داد: منطقه‌ای که از چنگال داعش درآمد به حالت عادی باز نخواهد گشت مگر اینکه ایدئولوژی‌ای که داعش میان ساکنان آن گسترش داد، نابود نشود.

جوزف فوتیل تأکید کرد به دلیل این ایدئوژی زمان اعلام نابودی داعش همچنان دور است و حضور آمریکا و نیروهایش و هماهنگی با هم‌پیمانان، ضامن پایان مأموریت نابودی داعش خواهد بود.

او عنوان کرد روسیه سعی در سوء استفاده از تصمیم خروج آمریکا برای تثبیت نقش خود به عنوان یک بازیکن اساسی در سوریه دارد و در تلاش است این نقش را توسعه و به تمام منطقه تعمیم دهد تا به لیبی رسیده و نظام قذافی را حیا کند.

فرماندۀ مرکزی نیروهای آمریکا در خاورمیانه گفت: سیاست‌های ایران در منطقه از طریق ادامه دادن به حمایت از شبه‌نظامیان و تقدم اموال و سلاح به آنها در یمن، سوریه، عراق و یا لبنان به دامن زن به بحران‌های منطقه، در معرض خطر قرار دادن منافع کشورهای آن و منافع استراتژیک آمریکا کمک خواهد کرد.

این ژنرال آمریکایی ضمن اشاره به شراکت‌های امنیتی و نظامی واشنگتن در منطقه، بر نقش نیروهای عراقی که برای ضمانت امنیت و منع بازگشت داعش با نیروهای آمریکا همکاری می‌کنند و همچنین نقش اردن و شراکت ارتش آمریکا با  ارتش لبنان تأکید کرد.

 فوتیل ضمن اشاره به اینکه نیروهای آمریکا دستوری مبنی بر خروج از افغانستان دریافت نکرده‌اند، اظهار کرد  وضعیت کنونی اجازۀ خروج به آنها را نمی‌دهد و مذاکرات زلمای خلیل فرستادۀ آمریکا در افغانستان باید با اعمال فشار به طالبان همراه باشد تا مجبور به پایبندی به اصول آمریکا برای حفاظت از دستاوردهای سیاسی، عملیات دموکراتیک، اعتراف به دولت افغانستان و دستاوردهای زنان افغان شوند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای