گمانه‌زنی‌ دربارهٔ تلاش آمریکا برای ورود لبنان به ائتلاف استراتژیک منطقه‌ای

گمانه‌زنی‌ دربارهٔ تلاش آمریکا برای ورود لبنان به ائتلاف استراتژیک منطقه‌ای

وزیر خارجه آمریکا هفته آینده به بیروت سفر می‌كند
جمعه, 8 مارس, 2019 - 17:00
Reuters

سفر هفته آینده مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا به لبنان برای مقامات جای شگفتی نداشت، چرا که وی پیش از این و در سفر دو ماه گذشته خود به ریاض از تمایل خود برای سفر به بیروت خبر داده بود.

یک منبع دیپلماتیک در گفتگو با «الشرق الاوسط» گفت یکی از دلایل سفر پمپئو به بیروت و زمان‌بندی آن، نفوذ رو به رشد ایران و همچنین روسیه در لبنان است. مسکو در زمینه انرژی در لبنان سرمایه‌گذاری کرده‌است، مثلاً شرکت روسنفت روسیه با وزارت انرژی لبنان، یک قرارداد ۲۰ ساله برای برای توسعه تأسیسات ذخیره نفت در بندر طرابلس و تأمین درآمد اضافی بسته‌است که قرار است در چندین مرحله اجرا شود.

یک منبع دیپلماتیک بلندپایه گفت: پمپئو سعی دارد لبنان را برای پیوستن به «ائتلاف استراتژیک شرق خاورمیانه برای مقابله با تهدید در منطقه» متقاعد سازد، با وجود اینکه می‌داند لبنان توانایی ورود به این ائتلاف را ندارد، چرا که بخش اعظم نیروهای سیاسی مخالف این امر و هر آنچه به آمریکا ربط دارد، هستند، علاوه بر این لبنان بر این باور است که سیاست خودمحوری، ضامن ثبات، حاکمیت و امنیت داخلی است.

به گزارش منابع، برخی از مواضع لبنان در خصوص خواسته‌های آمریکا، نشان‌دهنده این مطلب است که «لبنان به خواسته‌های واشنگتن پاسخ نمی‌دهد، به‌طور مثال باسیل در کنفرانس ورشو در ۱۴ فوریه حاضر نشد».

این منبع همچنین از عدم وجود هرگونه مشکلی بین لبنان و آمریکا در خصوص مسلح کردن ارتش و آموزش عناصر آن وجود ندارد و افزود: «هماهنگی بین طرفین برای مبارزه با تروریسم توسط سازمان‌هایی که در این زمینه فعالیت می‌کنند و همچنین هماهنگی بانک مرکزی با واشنگتن برای مبارزه با پولشویی برای استفاده در عملیات تروریستی انجام شده و تاکنون نتایج مثبتی به بار آورده‌است».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای