​کاهش بی‌سابقه صادرات چین؛ رکورد ۳ ساله شکست

​کاهش بی‌سابقه صادرات چین؛ رکورد ۳ ساله شکست

جمعه, 8 مارس, 2019 - 23:15

صادرات و واردات چین در ماه فوریه سال جاری (۲۰۱۹) به صورت چشمگیر کاهش یافته‌است که گمانه زنی دربارهٔ رکورد تجاری را تقویت می‌کند.

به گزارش الشرق الاوسط، اداره گمرک چین با انتشار گزارشی اعلام کرد؛ صادرات چین در ماه فوریه در قیاس با ماه مشابه سال گذشته کاهشی در حدود ۲۱ درصد داشته‌است. 

در همین ماه میزان واردات چین نیز در مقایسه با سال گذشته بیش از ۵ درصد کاهش یافته‌است.

رویترز در این باره نوشت: واردات و صادرات چین در ماه فوریه خیلی بیشتر از آنچه انتظار می‌رفت سقوط کرد و علی‌رغم اقدامات گسترده حمایتی دولت، به گمانه‌زنی‌هایی در مورد رکورد تجاری دامن زد. 

صادرات چین با بیشترین افت خود در ۳ سال اخیر روبرو شد و ۲۰٫۷ درصد از لحاظ سالانه سقوط کرد.

 این درحالی بود که تحلیل‌گران و اقتصاددانان شرکت‌کننده در نظرسنجی رویترز، پیش‌بینی کرده بودند که پس از رشد غیرمنتظره ۹٫۱ درصدی در ماه ژانویه، در ماه فوریه، صادرات چین ۴٫۸ درصد افت کند. 

واردات چین برای سومین ماه متوالی افت کرد و این ماه ۵٫۲ درصد پایین آمد، که بسیار بدتر از افت پیش‌بینی شده ۱٫۴ درصدی تحلیل‌گران بود. 

افت واردات نسبت به افت ۱٫۵ درصدی ماه ژانویه شتاب بیشتری گرفته‌است. 

به این ترتیب مازاد تجاری چین با جهان که پیش‌بینی می‌شد این ماه ۲۶٫۳۸ میلیارد دلار شود، خیلی کمتر و ۴٫۱۲ میلیارد دلار شد.

دولت چین در توضیح علت کاهش شدید صادرات این کشور به فصل تعطیلات اشاره کرده‌است. 

افزون بر آن گفته شده‌است که صادرات این کشور در اثر کاهش تقاضا برای کالاهای چینی کاهش یافته‌است.

از سوی دیگر و در ادامه تحولات مربوط به جنگ تجاری، دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا در مورد دستیابی به توافقی با چین ابراز اطمینان کرد.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای