پشتیبانی اردن از موضع فلسطین در بحران باب الرحمه

پشتیبانی اردن از موضع فلسطین در بحران باب الرحمه

پافشاری اسرائیل برای تحمیل حاکمیت خود بر مسجد الاقصی
شنبه, 9 مارس, 2019 - 23:00

یک هیئت ارشد سیاسی– اطلاعاتی بلندپایه اسرائیلی پس از انجام مذاکراتی فوری با مقامات اردن در خصوص بحران باب الرحمه یکی از ورودی‌های مسجد الاقصی به تل آویو بازگشتند، این در حالی است که در زمینه مسائل مطرح شده، هیچ گونه تفاهمی حاصل نشد.

به گزارش «الشرق الاوسط» به نقل از یک منبع در تل آویو، دولت اسرائیل در خصوص «درگیری‌های موجود در زمینه حاکمیت بر اطراف شهر قدیم بین اسرائیل، اردن و فلسطین سخن گفته‌است».

این منبع توضیح داد: «سازمان‌های امنیتی اسرائیل سعی دارند از درگیری و اعتراضاتی که ممکن است توسعه یابند، اجتناب کنند، بنابراین به دنبال راهی برای بستن تدریجی این ورودی هستند، به همین دلیل یک هیئت بلندپایه به ریاست مئیر بن شبات، مشاور امنیت ملی در دفتر دولت به عمان سفر کردند».

بنا به گفته‌های این منبع آگاه اسرائیل در این مذاکرات اصرار داشت که به مدت کوتاهی پیش از آغاز بازسازی‌ها، این ورودی بسته شود تا حاکمیت اسرائیل بر مسجد الاقصی ثابت شود.

گفتنی است اردن که خود را اولین نگهبان و وصی مسجد الاقصی می‌داند، با این موضوع مخالفت کرده و شرط کرد که به سرعت بازسازی باب الرحمه آغاز شود و تا زمان رسیدن به راه حل مطلوب، مذاکرات ادامه یابد.

برخلاف دفعات گذشته، این بار آمریکا به دلیل امتناع تشکیلات خودگردان از برقراری ارتباط با واشنگتن، نقش میانجی در مذاکرات نداشت.

تلویزیون رسمی اسرائیل روز چهارشنبه به نقل از یک مقام ارشد اردنی گفت: «یک راه حل موقت برای حل بحران باب الرحمه وجود دارد و آن این است که به اداره اوقاف اسلامی اجازه ورود مصالح ساختمانی برای انجام بازسازی داده شود، چرا که اختلاف موجود به دلیل مکانیزم و نحوه ورود این مواد به وجود آمده‌است».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای