مقامات طرابلس: «نخست‌وزیر رژیم قذافی» هنوز زندانی است

مقامات طرابلس: «نخست‌وزیر رژیم قذافی» هنوز زندانی است

​سلامه در تونس خواستار بازسازی وزارت کشور لیبی شد
شنبه, 9 مارس, 2019 - 23:15

«دولت توافق ملی لیبی» اعلام کرد که البغدادی المحمودی (آخرین نخست‌وزیر رژیم معمر القذافی) هنوز در زندان (ب) شهر عین زاره، تحت نظارت اداره پلیس قضایی وزارت دادگستری به سر می‌برد. 

به گزارش الشرق الاوسط، این در حالی است که غسان سلامه فرستاده سازمان ملل به لیبی روز گذشته در دیدار با الباجی قاید السبسی رئیس‌جمهور تونس، خواستار بازسازی وزارت کشور لیبی شد.

وزارت دادگستری دولت وفاق ملی که در طرابلس مستقر است، در بیانیه‌ای، به تصمیم همتای موقت خود در شرق کشور یعنی دولت ژنرال خلیفه حفتر واکنش نشان داد و دستور آزادی البغدادی المحمودی را رد و اعلام کرد؛ که «البغدادی همچنان در زندان به سر می‌یرد».

این وزارتخانه تصمیم وزارت دادگستری دولت حفتر را بی‌اعتبار، و صلاحیت مشروع صدور آزادی زندانیان را تنها از اختیارات حکومت وفاق ملی دانست».

وزارت دادگستری طرابلس با اشاره به این موضوع اظهار کرد که این وزارتخانه قبلاً «دستور آزادی برای برخی از زندانیان که شرایط سلامتی نامناسبی داشتند، صادر کرده بود».

وزارت دادگستری طرابلس گزینه احتمال آزادی رهبران رژیم قذافی در آینده را ممکن دانست و ادامه داد که «قصد دارد همچنان در دستیابی به تحقق عدالت و احترام به حقوق بشر پایبند باشد و در میان آزادی زندانیان لیبیایی که سلامت جمسی آنها در خطر است، تبعیض قائل نیست، و همه را به دید یک شهروند به صرف نظر از وابستگی سیاسی آنها، می‌نگرد».

از سوی دیگر، غسان سلامه فرستاده سازمان ملل به لیبی، در دیدار با الباجی قائد السبسی رئیس‌جمهور تونس، وی را از روند سیاسی در لیبی، پیش از برگزاری اجلاس سران عرب به میزبانی تونس در اواخر این ماه، مطلع کرد.

وی تأکید کرد که «بازسازی وزارت کشور لیبی، استقرار نیروهای منظم به منظور بازگرداندن امنیت در تمام شهرهای لیبی و تقویت تدابیر امنیتی در طرابلس یک نیاز مبرم است».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای