تلاش برای از سرگیری فعالیت شورای عالی سوریه و لبنان

تلاش برای از سرگیری فعالیت شورای عالی سوریه و لبنان

نصر خوری به «الشرق الاوسط»: کار این شورا در سال‌های اخیر متوقف نشد
یکشنبه, 10 مارس, 2019 - 23:45
نصري خوري

بعد از گذشت چند سال از وقفهٔ کاری شورای عالی لبنان و سوریه در نتیجهٔ جنگ سوریه، ازسرگیری مجدد فعالیت نصر خوری دبیرکل این شورا در لبنان طی هفته‌های گذشته واضح بود.

به گزارش الشرق الاوسط، مخالفان سوریه در لبنان این اتفاق را تلاش سوریه برای بازگرداندن فعالیت سیاسی مستقیم‌اش در لبنان می‌دانند که از ۸ سال پیش کمرنگ شد.

خوری بعد از تشکیل دولت لبنان با گرفتن وقت قبلی از برخی وزیران شروع به دیدارهایی با آنان کرد تا در خصوص فعالسازی برخی توافقنامه‌ها در سایهٔ فراهم بودن شرایط با آنها مذاکره کند.

وی در گفتگو با «الشرق الاوسط» تأکید کرد کار شورای عالی و دبیرخانه در سال‌های اخیر کم نشد اگر چه حضور رسانه‌ای آن واضح نبود.

خوری توضیح داد که پیگیری اجرای توافقنامه‌های امضا شده میان دو کشور برقرار بود.

دبیرکل شورای عالی سوریه و لبنان عنوان کرد که دبیرخانه در سال‌های ۲۰۱۳ و ۲۰۱۴ در ایجاد طرحی برای بازگشت آوراگان مشارکت کرد و تلاش‌ها همچنان برای ایجاد نقطه نظرهای مشترک و ایجاد طرحی جدید به خصوص بعد از تعیین وزیری برای امور آوارگان برقرار است.

گفتنی است این شورا در سال ۱۹۹۱ طی قطعنامهٔ برادری و هماهنگی سوریه و لبنان تأسیس شد و متشکل از رؤسای جمهور دو کشور، رؤسای پارلمان، نخست وزیران و معاونان آنها است.

از مهم‌ترین مأموریت‌های این شورا تعیین سیاست کلی همکاری و هماهنگی میان دو کشور در همهٔ زمینه‌های سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و غیره است.

اما روابط دیپلماتیک دو کشور در سال ۲۰۰۸ و تصمیم‌گیری در خصوص باز کردن سفارت در دو حکومت همسایه سوال‌های زیادی در خصوص فایدهٔ ادامهٔ کار این شورا به وجود آورد که در نهایت تصمیم به ادامهٔ کار این شورا گرفته شد.

نصر خوری اظهار کرد مأموریت‌های مربوط به شورا با ماموریت‌های دو سفارت متفاوت است و کار آن پیگیری اجرای توافقنامه‌های امضا شده میان دو کشور است.

ابراهیم نجار از وزرای سابق لبنان در گفتگو با «الشرق الاوسط» ضمن اشاره به از سرگیری اخیر فعالیت این شورا، آن را دلیلی روشن برای تلاش سوریه جهت ازسرگیری فعالیت سیاسی مستقیم‌اش در لبنان دانست.

منابعی از حزب «سوسیالیست ترقی خواه» نیز عنوان کردند که نظام سوریه آشکارا سعی در نفوذ به عرصهٔ سیاسی لبنان دارد؛ چه از طریق فرقه‌گرایی چه از طریق پروندهٔ آوارگان و دعوت وزیران لبنانی به دمشق اما لبنانی‌ها حاضر به بازگشت به گذشته نیستند.

حزب «نیروهای لبنانی» نیز وجود این شورا را ضروری ندانست به خصوص که روابط میان دو کشور در کم‌ترین حد ممکن است؛ چرا که تا زمان عدم بازگشت سوریه به اتحادیهٔ کشورهای عربی و رفع ممنوعیت آن بازگشت روابط با آن میسر نیست.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای