کسری بودجه ۴٫۷ میلیارد دلاری ترکیه

کسری بودجه ۴٫۷ میلیارد دلاری ترکیه

دو مجموعه ژاپنی و آمریکایی برای خرید بدهی‌های معوقه وارد عمل می‌شوند
دوشنبه, 11 مارس, 2019 - 00:15

با توجه به گزارش وزارت خزانه‌داری و دارایی ترکیه، کسری بودجه این کشور در ماه فوریه گذشته ۲۵ میلیارد و ۸۷۳ میلیون لیر (۴٫۷ میلیارد دلار) بوده‌است.

به گزارش «الشرق الاوسط» بر اساس این داده‌ها درآمد بودجه در این مدت بیش از ۸۹ میلیارد و ۴۱۲ میلیون لیر (۱۰٫۸ میلیارد دلار) بود، اما هزینه‌ها ۸۵ میلیارد و ۲۸۶ میلیون لیر (حدود ۱۵٫۶ میلیارد دلار) بوده‌است.

از سوی دیگر، خبرگزاری «رویترز» به نقل از منابع نزدیک به شرکت خدمات مالی «اوریکس کورپ» ژاپن و شرکت سرمایه‌گذاری «بین کاپیتال» آمریکا، اعلام کرد: «این دو شرکت مذاکراتی را برای ورود به بازار ترکیه در جهت سرمایه‌گذاری در زمینه وام‌های بانکی معوقه، انجام داده‌اند».

گفتنی است کاهش ۳۰ درصدی ارزش لیر ترکیه در سال گذشته و به تبع آن کاهش رشد اقتصادی، برخی از بانک‌ها را به تلاش برای افزایش بودجه عمومی خود از طریق فروش وام‌های معوقه و وام‌های تحت نظارت و مراقبت دقیق واداشت.

به گزارش برخی از منابع این دو شرکت ژاپنی و آمریکایی وام‌های دارای ضمانت مانند وام‌های تأمین مالی برای پروژه‌های املاک، مستغلات یا کشتی‌ها را ترجیح می‌دهند.

یکی دیگر از منابع یادآور شد: «انتظارات در خصوص حجم بدهی‌های معوقه در ترکیه توجه صندوق‌های خارجی را به خود جلب کرده‌است، این در حالی است که شرکت‌هایی که در ترکیه وجود ندارند، نمی‌توانند مستقیماً وام‌های معوقه را از بانک‌های ترکیه خریداری کنند».

استیو هانکی استاد اقتصاد کاربردی دانشگاه جان هاپکینز در این باره گفت: «دولت ترکیه ادعا می‌کند کنترل قیمت‌ها تورم سالانه را به میزان ۱۹٫۷ درصد کاهش داده‌است، اما بر اساس محاسبات صحیح من میانگین تورم سالانه ۴۴ درصد افزایش داشته‌است».

گفتنی است دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا پیش از این اعلام کرده بود که ترکیه و هند به دلیل پیشرفت اقتصادی، از برنامه حمایت اقتصادی خارج می‌شوند.

کارشناسان بر این باورند که این تصمیم روز دوشنبه هفته گذشته رئیس‌جمهور آمریکا نشان‌دهنده ادامه سیاست‌های سرمایه‌داری واشنگتن از سوی ترامپ است که بیش از ۵۰ سال در رأس برنامه کار این کشور قرار داشت. این امر ممکن است در کوتاه‌مدت اقتصاد آمریکا را پویا کند، اما در طولانی مدت عواقب وخیمی برای اقتصاد آمریکا و جهان در پی خواهد داشت.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای