اعلام تعویق انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۹ در الجزایر و عدم نامزدی بوتفلیقه

اعلام تعویق انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۹ در الجزایر و عدم نامزدی بوتفلیقه

وعده بوتفلیقه برای برگزاری همایش ملی و تشکیل دولت شایسته سالار.. بدوی به جای اویحیی نخست وزیر شد
سه شنبه, 12 مارس, 2019 - 10:30

عبد العزیز بوتفلیقه رییس جمهور الجزایر روز دوشنبه (۱۱ مارس) از تعویق انتخابات ریاست جمهوری و عدم نامزدی در این انتخابات خبر داد. انتخابات الجزایر قرار بود روز ۱۸ آوریل برگزار شود اما حالا باید زمان برگزاری آن در همایش فراگیر ملی که احتمالا پیش از پایان سال جاری تشکیل می شود تعیین شود.

در همین حال، کابینه به ریاست احمد اویحیی نخست وزیر کشور استعفا داد و نور الدین بدوی وزیر کشور جایگزین اویحیی شده است. اقدامات رییس جمهوری سه هفته پس از آغاز اعتراضات گسترده مردمی اتخاذ شد. صدها هزار تن از مردم الجزایر در این اعتراضات به پنجمین نامزدی بوتفلیقه در انتخابات «نه» گفتند. به دنبال سخنرانی بوتفلیقه، جوانان الجزایر دسته دسته به خیابان ها ریخته و پذیرفته شدن خواسته هایشان برای عدم نامزدی رییس جمهور در انتخابات آینده را جشن گرفتند.

بوتفلیفه در «پیام خطاب به مردم» که روز دوشنبه (۱۱ مارس) توسط خبرگزاری دولتی منتشر شد از هفت تصمیم مهم خود به مردم الجزایر خبر داد و افزود «این موارد هفتگانه از این قرارند: یکم: دوره پنجم ریاست جمهوری در کار نیست. بنده اصلا نیت کاندیداتوری در انتخابات آینده را نداشتم چرا که وضعیت سلامت و سن بنده اجازه چنین کاری نمی دهند و بنده تنها به دنبال انجام آخرین وظیفه خود در قبال مردم الجزایر هستم و برای تثبیت اصول جمهوری نوین تلاش می کنم. این جمهوری همانند چارچوبی برای یک نظام جدید مورد دلخواه همه در الجزایر است. دوم: انتخابات ریاست جمهوری در ۱۸ آوریل برگزار نمی شود. این اقدام به دلیل پاسخ به خواسته اصلی مردم از بنده و جلوگیری از هر گونه سوءتفاهم و لزوم و حتمی بودن انتقال قدرت بین نسل ها انجام می گیرد. سوم: اصلاحات فراگیر در کابینه در اسرع وقت ممکن که بیانگر اراده اینجانب برای بسیج هر چه بیشتر ارکان قدرت و دو برابر شدن فعالیت دولت در عرصه های گوناگون است. این اصلاحات واکنش مناسبی به خواسته های شما از بنده و نیز دلیلی برای پذیرش اینجانب برای بازخواست و ارزیابی دقیق مسئولیت پذیری در همه عرصه ها و بخش ها است».

بوتفلیقه در مورد چهارم به تشکیل همایش ملی فراگیر و مستقل اشاره کرد و گفت «این همایش به عنوان سازمانی با همه اختیارات ضروری برای بررسی و تهیه و اجرای اصلاحات برای تشکیل اصول نظام جدید فعالیت می کند. این همایش نقطه آغازین برای تغییر مسیر حکومت ملی ما خواهد بود. این آخرین وظیفه من خواهد بود. بنده این مسیر را به کمک خداوند و بنا به خواست مردم الجزایر آغاز و طی کردم».

او در مورد پنجم گفت «انتخابات ریاست جمهوری به دنبال تشکیل همایش ملی فراگیر و مستقل برگزار می شود. این همایش زیر نظر کمیته ملی و مستقل انتخابات تشکیل می شود و وظیفه و آرایش نیروها و جهت گیری آن با توجه به متن قانون ویژه تعیین می شود. این قانون با الهام از موفق ترین تجربه های جهانی در این مورد تدوین می شود».

مورد ششم «دولت ملی و شایسته سالار مورد حمایت همایش ملی تشکیل می شود. این دولت در برگزاری هر چه بهتر انتخابات ریاست جمهوری در فضای آزاد و شفاف و بدون تقلب سهیم خواهد بود. اداره امور عمومی و منافع امنیتی و حمایت و کمک به کمیته ملی و مستقل انتخابات زیر نظر این دولت انجام می شود. از سوی دیگر، شورای قانون اساسی کاملا مستقل به وظایف خود درباره انتخابات ریاست جمهوری که توسط قانون اساسی تعیین شده عمل می کند». بوتفلیقه در مورد هفتم گفت «بنده از هیچ گونه تلاشی برای بسیج نهادهای حکومتی و ارکان حاکمیت و گروه های گوناگون برای مشارکت در موفق سازی کامل این الگوی کاری دریغ نمی کنم».

بوتفلیقه افزود «الجزایر در مرحله حساس تاریخی قرار دارد. الجزایر در روز هشتم مارس و برای سومین جمعه پیاپی شاهد تظاهرات گسترده مردمی بود. بنده این رویدادها را دنبال کردم و همچنانکه در روز سوم مارس هم به شما گفتم بنده تظاهرات گسترده شهروندان را درک می کنم. این شهروندان از این شیوه برای بیان عقیده خود استفاده می کنند. این شیوه به طور مسالمت آمیزی انجام گرفت. بنده به ویژه به پیام اعتراضات جوانان گوش دادم. آنها نگرانی و دغدغه های خود را مطرح کردند و از اهداف خود درباره آینده خود و میهنشان گفتند. بنده همچنین  تناقض نگران کننده ای که درباره برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در موعد مقرر رخ داد هم درک می کنم. انتخابات نماد حکومتداری نهادها است».

در این زمینه، اویحیی استعفای دولت خود را رسما اعلام کرده و نور الدین بدوی وزیر کشور به جای او تعیین شد. رمضان لعمامره مشاور رییس جمهور در امور دیپلماتیک معاون نخست وزیر شد. «کمیته عالی و مستقل نظارت بر انتخابات» به ریاست عبد الوهاب دربال منحل شد.

دفتر ریاست جمهوری با انتشار بیانیه ای از دیدار بوتفلیقه و احمد قاید صالح معاون وزیر دفاع ملی و رییس ستاد ارتش خبر داد و گفت «احمد قاید صالح در این دیدار گزارشی درباره شرایط امنیتی کشور به ویژه در مناطق مرزی ارائه داد».

عبد الله هیول قاضی سابق دادگستری گفت «رییس جمهوری می تواند از نامزدی برای انتخابات ریاست جمهوری کناره گیری کند اما از لحاظ قانونی حق تعویق اجرای انتخابات را ندارد». او افزود «بقیه نامزدهای انتخابات (۲۱ نفر) که پرونده هایشان به شورای قانون اساسی رفته چه گناهی دارند».

خبرگزاری الجزایر از دیدار بین پرزیدنت بوتفلیقه و الاخضر الابراهیمی دیپلمات کارکشته پیشین خبر داد. الابراهیمی گفت «پرزیدنت با توجه به شرایط کنونی کشور گفت که درصدد صدور برخی تصمیم های مهم است». گفتنی است که گزارش های گوناگون حاکی از آن است که الابراهیمی نقش مهمی در آینده ایفا خواهد کرد.

الابراهیمی از دوره تازه و سازنده ای سخن گفت که در آینده نزدیک بسیاری از مشکلات در آن حل می شوند». او افزود «جوانانی که به خیابان ها ریختند رفتار مسئولانه داشته که مورد تحسین همگی در داخل و خارج قرار گرفت».

الابراهیمی در آخرین مورد به عنوان فرستاده سازمان ملل و اتحادیه عرب به سوریه مشغول به کار بود. او در اواخر مه ۲۰۱۴ از سمت خود استعفا داد.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای