تظاهرات گسترده دانشجویان الجزایر در اعتراض به تمدید دوره چهارم ریاست جمهوری

تظاهرات گسترده دانشجویان الجزایر در اعتراض به تمدید دوره چهارم ریاست جمهوری

الجزایر: طرح گفتگوی حاکمیت و مخالفت اپوزیسیون با اقدامات مخالف قانون اساسی
پنجشنبه, 14 مارس, 2019 - 12:00

اعتراضات مردمی در الجزایر روز چهارشنبه (۱۳ مارس) وارد بیستمین روز خود شد و چند هزار مدرسه و ده ها دادگاه دست به اعتصاب زدند.

ناظران می گویند با توجه به این تحولات، اعتراضات فراگیر و گسترده در روز جمعه (۱۵ مارس) دور از انتظار نیست. فعالان و تنظیم کنندگان اعتراضات قرار است تا روز جمعه بار دیگر مخالفت خود را با تصمیم گیری های اخیر رییس جمهوری اعلام کنند.

رییس جمهور الجزایر از تعویق انتخابات ریاست جمهوری و عدم کناره گیری از قدرت و تمایل برای سامان دادن امور ارکان حاکمیت خبر داد و گفت که او حکومت را به رییس جمهور جدید واگذار خواهد کرد. انتخابات ریاست جمهوری الجزایر قرار بود روز ۱۸ آوریل برگزار شود.

به هر حال، اعتراضات و اعتصابات روز چهارشنبه بیانگر این بود که طرح تشکیل «کنفرانس ملی فراگیر» که وظیفه اصلاح قانون اساسی و اعلام تاریخ جدید انتخابات ریاست جمهوری را بر عهده می گیرد با مخالفت گسترده مردم روبرو شده.

معترضان گفتند که چنین طرحی تنها مانوری از سوی حاکمیت برای خرید وقت است. رمضان لعمامره معاون نخست وزیر از گروه های اپوزیسیون و جامعه مدنی خواست تا با حاکمیت برای تشکیل کابینه جدید مذاکره کنند.

منابع نزدیک به تحرکات و اعتراضات مردمی می گویند فعالان معترض تمایلی برای مشارکت در کابینه ای که توسط نور الدین بدوی هدایت می شود ندارند.

گروه های اپوزیسیون روز چهارشنبه در نشستی مخالفت خود را با «اقدامات غیر قانونی و غیر مردمی حاکمیت» اعلام کردند.

شرکت کنندگان در این نشست همچنین با دخالت ارتش مخالفت کرده و گفتند «گروه های مخالف در صدد حفظ اتفاق نظر ملی درباره نقش ارتش ملی و مردمی و وظایف قانونی این نهاد هستند و ورود ارتش به جبهه بندی های سیاسی غیر قابل قبول است. ما خواستار واکنش مثبت ارتش به خواسته های مردم هستیم».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای