حمایت سیاسی و مالی از مردم سوریه در سالگرد آغاز اعتراضات مردمی

حمایت سیاسی و مالی از مردم سوریه در سالگرد آغاز اعتراضات مردمی

تاکید الجبیر بر خروج شبه نظامیان ایران از سوریه و تسلیم شدن ۱۰ هزار داعشی در شرق فرات
جمعه, 15 مارس, 2019 - 16:00
خروج ده ها نفر از عناصر باقیمانده «داعش» از باغوز در استان دیرالزور در شرق سوریه زیر نظر نیروهای سوریه دموکراتیک (خبرگزاری فرانسه)‌

فعالیت کنفرانس بین المللی حمایت از آینده سوریه در بروکسل روز پنجشنبه (۱۴ مارس) پایان یافت. این کنفرانس در سالگرد آغاز اعتراضات مردمی به منظور حمایت سیاسی و مالی از مردم سوریه برگزار شد. کشورهای شرکت کننده در این کنفرانس با اعلام حمایت از فرآیند سیاسی و تلاش های گر پدرسون ۷ میلیارد دلار برای کمک به آوارگان و پناهجویان جمع آوری کردند.

خریستوس استیلیانیدس کمیسر اتحادیه اروپا در پایان کنفرانس گفت «کشورها برای پرداخت ۷ میلیارد دلار ابراز آمادگی کردند». گفتنی است سازمان ملل کمک های مالی مورد نیاز برای سوریه در ۲۰۱۹ را ۹ میلیارد دلار اعلام کرد.

همچنین، دیدارهای دو جانبه بین نمایندگان کشورهای شرکت کننده در حاشیه این نشست برگزار شد که در این میان، عادل الجبیر وزیر مشاور در امور خارجه سعودی با ایمن الصفدی وزیر امور خارجه اردن و مارک لوکوک رییس امور بشر دوستانه سازمان ملل و جیمز جفری فرستاده آمریکا در امور سوریه و پدرسون نماینده سازمان ملل در سوریه دیدار کرد.

«زمینه های همکاری بین سعودی و اتحادیه اروپا و اقدام مشترک برای برقراری امنیت و ثبات و حفظ یکپارچگی سوریه» محور اصلی این گفتگوها بود. شبکه تلویزیونی «العربیه»‌ به نقل از الجبیر گفت «راهکار بحران سوریه به خروج نیروها و شبه نظامیان ایران از این کشور منتهی می شود. اتفاق نظر بر سر آغاز فرآیند سیاسی بعد از تشکیل کمیته قانون اساسی در سوریه وجود دارد».

الجبیر بر بازگشت «امن» پناهجویان به سوریه تاکید کرد. از سوی دیگر، عدنان عفرینی فرمانده عملیات میدانی «نیروهای دموکراتیک سوریه» به «الشرق الاوسط» گفت «بیش از سه هزار عنصر مسلح در درگیری های باغوز آخرین پایگاه «داعش» در شرق فرات تسلیم شدند. حدود ۱۰ هزار عنصر مسلح داعش از آغاز عملیات نظامی در ۲۳ ژانویه تا کنون توسط نیروهای دموکراتیک سوریه بازداشت شدند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای